Dünya tedirgin: Çin ve Rusya Pasifik’te ortak tatbikat yaptı; Japonya savaş uçaklarını kaldırdı

Rusya ile Çin Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçaklar Asya-Pasifik bölgesinde ortak tatbikat gerçekleştirdi. Japonya söz konusu ortak uçuşa karşı savaş uçaklarını havalandırdı ve "derin endişeleri" diplomatik yollarla Rusya ve Çin'e aktarıldı.

KRONOS 07 Haziran 2023 DÜNYA

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi sonucunda Avrupa ve Amerika’nın ekonomik ve sosyal baskıları neticesinde, Vladimir Putin kendine ılımlı yaklaşan Çin’e yöneldi. Ticari ve jeopolitik işbirliği askeri tatbikata kadar uzandı.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Rusya ile Çin Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçaklarla Asya-Pasifik bölgesinde ortak tatbikat gerçekleştirildi.

Tatbikata Çin’e ait H-6, Rusya’ya ait Tu-95 tip bombardıman uçaklarının yanı sıra Su-30 ve Su-35 uçaklarının katıldığı bildirildi.

JAPONYA SAVAŞ UÇAKLARI HAVALANDI
Öte yandan Japonya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Çin’e ait iki H-6 ve Rusya’ya ait iki Tu-95 tip uçağın “Japonya’ya yakın sularda” ortak uçuş yaptığı kaydedildi.

Japon Denizi (Doğu Denizi) bölgesinden Doğu Çin Denizi’ne doğru yapılan söz konusu ortak uçuşa karşı, Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri’ne (ASDF) ait savaş uçakları havalandı.


Bakanlık açıklamasında, Japonya’nın hava sahasının ihlal edilmediği ancak ortak uçuşun “açık güç gösterisi” şeklinde nitelendirildiği belirtildi.

DİPLOMATİK YOLLAR
Söz konusu ortak uçuşa yönelik “derin endişelerin”, diplomatik yollar vasıtasıyla Rusya ve Çin’e aktarıldığı bildirildi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı da dün, 4 Çin ve 4 Rus savaş uçağının Kore Hava Savunma ve Tanımlama Sahası’na (KADIZ) girdiğini duyurmuştu

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com