DSÖ’den Çin’e Covid-19’un nasıl çıktığına ilişkin şeffaf ol çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü Çin'de başlayan Covid-19 pandemisinin kökenlerine ilişkin soruşturmalarda, yayılmanın ilk günlerine ilişkin ham veri eksikliği nedeniyle ilerleme sağlanamadığını söyleyerek Pekin'e daha şeffaf olma çağrısında bulundu.

KRONOS 15 Temmuz 2021 DÜNYA

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı, Çin’de başlayan Covid-19 pandemisinin kökenlerine ilişkin soruşturmalarda, yayılmanın ilk günlerine ilişkin ham veri eksikliği nedeniyle ilerleme sağlanamadığını belirterek, Pekin’i daha şeffaf olmaya çağırdı.

DSÖ liderliğindeki bir ekip, Çinli araştırmacılarla, hastalığın ilk görüldüğü Wuhan şehri ve çevresinde dört hafta süren araştırmaları sonucu, Mart ayında yayınladığı ortak raporda virüsün muhtemelen yarasalardan insanlara başka bir hayvan aracılığıyla bulaştığını belirtti.

“Bir labarotuvar kazası” ihtimalini oldukça düşük olduğu ifade edilen rapor başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bazı ülkeleri ikna etmedi. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, “Çin’den şeffaf ve açık olmasını ve işbirliği yapmasını istiyoruz. Acı çeken milyonlar ve ölen milyonlara ne olduğunu anlatma görevimiz var.” dedi.

Perşembe günü Tedros ile görüşen Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn da daha fazla bilgiye ihtiyaç olduğunu söyleyerek Çin’i Covid-19 pandemisinin kökenlerine ilişkin soruşturmaların devam etmesini sağlamaya çağırdı. DSÖ’nün Cenevre’deki genel merkezine yaptığı ziyarette açıklamalarda bulunan Spahn, Almanya’nın DSÖ’nün daha yoksul ülkeler de dahil olmak üzere tüm dünyanın Covid-19 aşıları ve testleri almasını sağlamayı amaçlayan ACT-Hızlandırıcı programına 260 milyon euro bağışta bulunduğunu da duyurdu.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com