Dolardaki son yükselişin Türkiye’ye maliyeti 56,5 milyar TL

Merkez Bankası'nın doları düşürmek için dünyanın en yüksek reel faizini vermesine rağmen döviz kurları yeniden tırmanışa geçti. Doların 6,90 TL'den 7,48 TL'ye kadar yükselmesinin Türkiye ekonomisine sadece dış borç üzerinden maliyeti 56 milyar 500 milyon TL oldu.

KRONOS 26 Şubat 2021 EKONOMİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Türkiye’nin 2021 yılında ödemesi gereken toplam dış borcunun 189 milyar dolar olduğunu ve döviz kurlarındaki son yükseliş sebebiyle borcun Türkiye’ye maliyetinin 56,5 milyar TL arttığını söyledi.

Yeşil, kurdaki dalgalanmalar sebebiyle bir yılda çevrilmesi gereken borç tutarının her geçen gün, saat ve hatta dakikada dahi değiştiğini söyledi. Dolar kurundaki 1 kuruşluk yükselişin Türkiye ekonomisine kabaca 2 milyar TL külfet getiriyor.

NİHAT YEŞİL: “FAİZ SEBEP, ENFLASYON SONUÇ” DİYEN ERDOĞAN TEK KELİME ETMEDİ

Yeşil, “Döviz kurunun nereye gideceğini bilemediğimiz için kabaca bu hesaptan Türkiye ekonomisinin içine düşürüldüğü durumu anlayabiliriz. Damat (Berat Albayrak) istifa ettiğinde 8,50 TL’yi geçen dolar, iki aylık bir sürede 7 liranın altına düşmüştü. O güne kadar faiz lobisini ağzından düşürmeyip, ‘faiz sebep, enflasyon sonuçtur’ diyen Cumhurbaşkanı, son iki ayda yapılan faiz artışlarına karşı tek kelime etmedi.” yorumunda bulundu.


 

“FAİZ, DÖVİZ KURLARI, ENFLASYON VE İŞSİZLİĞİN AYNI ANDA ARTTIĞI TEK ÜLKEYİZ”

“Dünya üzerinde hem faizin hem döviz kurlarının hem enflasyonun hem de işsizliğin aynı anda yükseldiği tek ülkeyiz.” diyen Yeşil, şunları dile getirdi: “Ne acıdır ki ekonomiyi bu duruma getirenler, Merkez Bankası rezervlerindeki 128 milyar doların hesabını veremedikleri gibi bir de Berat Albayrak’ın politikalarının başarılı olduğunu söylüyor.”

“SON 45 GÜNDE 1 MİLYONDAN FAZLA İCRA DOSYASI AÇILDI”

Yeşil, 2021 yılı ocak ayında bütçe gelirlerinin de geçen yılın ocak ayına kıyasla yüzde 25 azalmasına rağmen bütçe açığının geçen yıla göre 2,5 milyar TL artmasının ekonominin durumunu özetlediğini vurguladı.

Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin -41 milyar dolara gerilemesi kur riskini artırıyor.

Yeşil, “Merkezi bütçenin gelirleri düşerken harcamaları artmaya devam ediyor. Üstüne bir de küresel tefecilere ödenen faiz sebebiyle 100 liralık bütçe harcamasının yaklaşık yüzde 20’sini bu tefecilere ödüyoruz. 83 milyonun 34 milyonu bankalara borçlu durumda.” değerlendirmesinde bulundu.

1 Ocak’tan 15 Şubat’a kadar Türkiye genelinde açılan icra dosyası sayısının 1 milyonu geçtiğine işaret eden Yeşil, “Ekonomi raydan çıkmışken birileri ısrarla pembe hayali tablolar çizmeye devam ediyor.” dedi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com