Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Boğazları kapatırız ama Rusya’nın böyle bir hakkı var

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, savaş gemilerinin boğazlardaki durumuna ilişkin, "Uzmanlarımız bir kere savaş hali var mı, onu çalışıyor. Savaş halini hukuken kabul edersek bu süreç başlayacak." dedi. 

KRONOS 25 Şubat 2022 GÜNDEM

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  Türkiye’nin Boğazları Rus savaş gemilerine kapatabileceğini ancak yine de Rusya’nın böyle bir hakkı olduğunu söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasının ardından Ukrayna’nın Türkiye’den Boğazları Rus gemilerine kapatmasın talebine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“SAVAŞ GEMLERİNİ DURDURABİLİRİZ”

Hürriyet’in aktardığına göre Çavuşoğlu, “Ukrayna resmi bir talepte bulundu. Montrö Antlaşması’nın maddeleri gayet açık ve net. Bugüne kadar Türkiye Montrö Antlaşması’nı tereddütsüz her seferinde uygulamıştır. Yani Türkiye’nin taraf olmadığı bir savaşta, savaşın tarafı olan ülkelerle ilgili alınabilecek tedbirler var. Boğazlar’dan savaş gemilerinin geçişini Türkiye durdurabilir” dedi.

“ÜSSE DÖNECEKSE İZİN VERİLİR”

Çavuşoğlu, “Ama Montrö Sözleşmesi’nde ayrıca bir şey var. Burada savaşın tarafı olan ülkelerin gemilerinin kendi üslerine dönme talebi olursa, o zaman ona izin verilmesi gerekiyor. Uzmanlarımız bir kere savaş hali var mı, onu çalışıyor. Savaş halini hukuken kabul edersek bu süreç başlayacak.” dedi.

“İkincisi, savaş halini kabul edersek, Montrö bağlamında savaş gemilerinin geçişini yasaklayacağız. Ama yasaklasak da Rusların böyle bir hakkı var.” diyen Bakan Çavuşoğlu, “Sözleşme yapılırken, Rusya kendisince madde koydurmuş. 19., 20. ve 21. Madde bunları düzenliyor. En sonunda diyor ki, kıyıdaş ülkenin gemisi kendi üssüne dönme talebiyle geçmek isterse buna izin verilir” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com