Davutoğlu’ndan Erdoğan’a: Derhal ateşkes çağrısı yapılmalı

Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaş sonrası Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek “Derhal ateşkes çağrısı yapılmalı” dedi. Davutoğlu, Ankara'da kriz masasının kurulmasın gerektiğini de söyledi.

KRONOS 24 Şubat 2022 GÜNDEM

Moskova ve Kiev arasında bir süredir devam eden gerginlikte Putin’in Ukrayna’nın Donbass bölgesini işgal etme emri vermesi sonrası savaş başladı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek “Derhal ateşkes çağrısı yapılmalı” dedi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ile bir araya gelen Davutoğlu, “Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaş, sadece iki ülkenin değil tüm ülkelerin kaderini etkilemekte” diye konuştu.

‘ÜLKELER BİR ARAYA GELMELİ’

“Ankara’da derhal kriz masası oluşturulmalı” diyen Davutoğlu, şunları söyledi:

“Bir savaş kapıdayken sayın Cumhurbaşkanı’nın Afrika seyahatinde olması bir kriz oluşturmuştur. Montrö Anlaşması’nın mutabakatına sadık kalınmalıdır. Ukrayna devletinin toprak bütünlüğü temel ilkeler bağlamında korunmalıdır. Gürcistan başta olmak üzere Karadeniz’de barış ve istikrarın korunması için ülkeler bir araya gelmelidir. Derhal ateşkes çağrısında bulunulmalıdır.”


‘BOĞAZLAR KONUSU TARTIŞMA HALİNE GELMEMELİ’

Davutoğlu şöyle devam etti:

“Türkiye bu süreçte NATO’nun dahil olması halinde doğrudan dahil olmasını gerektirecek anlaşmalar yapmıştır. Konuyla ilgili yapılan görüşmeye çağrılmamıştır. Kırım’daki Tatar soydaşlarımızın zarar görmemesi için girişimlerde bulunmalı. Cumhurbaşkanımız tüm bu çalışmaları muhalif liderlerle şeffaf olarak paylaşmalı. Herkesin görüşünden faydalanıp hareket etmeli. Mesele, Türkiye’nin bilhassa boğazlar konusunun bir tartışması haline gelmeyeceği şekilde çözülmelidir.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com