Çin-Tayvan gerilimi: Çin’e ait 27 uçak, Tayvan’ın hava sahasına girdi

Çin ve Tayvan arasındaki gerilim tırmanıyor. Çin'e ait 27 savaş uçağı dün Tayvan hava savunma sahasını ihlal etti.

TARIK ENGİN 04 Ağustos 2022 DÜNYA

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyareti sonrası bölgede sıcak saatler yaşanıyor.

Çin ve Tayvan arasındaki gerilim artıyor. Tayvan Savunma Bakanlığı’nın resmi Twitter adresinden yapılan açıklamada, 6 “J-11”, 5 “J-16”, 16 “SU-30” savaş uçağının hava savunma sahasının güneybatısı ile Tayvan Boğazı’nın ortasındaki bölümüne girdiği belirtildi. Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na (PLA) ait 27 savaş uçağın telsizle uyarıldığı, askeri devriye uçakları ile hava savunma füze sistemlerince takibe alındığı aktarıldı.

Yapılan uçuşlar, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, tartışmalı ziyaretinin yapıldığı güne denk gelmesi dikkat çekti. Uluslararası hukukta tanımı bulunmayan ve herhangi bir uluslararası otorite tarafından denetlenmeyen ADIZ, genelde ülkelerce tek taraflı ilan ediliyor. Çin’in, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yıl dönümünün kutlandığı 1 Ekim ve izleyen günlerde, Tayvan’ın ADIZ ilan ettiği bölgeye çok sayıda uçakla girmesi, bölgede gerilimi yükseltmişti.

Tayvan Savunma Bakanlığı, 1 Ekim’de 38, 2 Ekim’de 39, 3 Ekim’de 16 ve 4 Ekim’de 56 savaş uçağının hava savunma tanımlama sahasına girdiğini açıklamıştı. Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte uçuşların sayısını azaltan Çin, ABD Başkanı Joe Biden’ın olası bir savaşta askeri destek yapılacağını açıklamasının ardından 30 savaş uçağını ADIZ’a sokmuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com