Çin devletine göre ‘hain’, Hong Konglulara göre ‘kahraman’

Çin’in tartışmalı Ulusal Güvenlik Yasası gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Hong Konglu medya patronu Jimmy Lai, Çin devlet medyası tarafından "hain" ve demokrasi hareketi protestolarının arkasındaki güç olarak gösteriyor. Hong Kong'da durumsa tam tersi...

KRONOS 10 Ağustos 2020 DÜNYA

Hong Kong’daki özgürlük ve demokrasi yanlısı hareketin en ünlü aktivistlerden biri olan medya patronu ve girişimci Jimmy Lai, Çin’in tartışmalı Ulusal Güvenlik Yasası kapsamında gözaltına alındı.

Lai’nin en yakın ortaklarından biri olan Mark Simon, Twitter’da Lai’nin ‘dış güçlerle birlikte bir komplo kurmakla ‘suçlandığını duyurdu. Lai’nin gözaltına alınmasının, Hong Kong’da yeni protestoları ateşleyebileceği belirtiliyor.

 

d Çin devletine göre ‘hain’, Hong Konglulara göre ‘kahraman’

 

Lai, Haziran ayında güvenlik yasası yürürlüğe girmeden önce AFP haber ajansına “cezaevine hazırlandığını” söylemişti. Yasaya karşı düzenlenen protestolara verdiği destek için pişman olmadığını da eklemiş ve yasayı, ”Hong Kong için ölüm fermanı” olarak nitelendirmişti.

Çin hükümeti Ulusal Güvenlik Yasası’nı Haziran ayında yürürlüğe koydu. ‘Tek ülke, iki sistem’ ilkesiyle 1997 yılında Çin’e devredilen eski İngiliz kraliyet sömürgesi ve finans merkezi Hong Kong, yarı özerk statüde bulunuyor. Ulusal Güvenlik Yasası’nın, Hong Kong’un özerkliğini ihlal ettiği  belirtiliyor. Yasa, Çinli yetkililerin tahrip, ayrılma ve terörizm olarak gördüğü birçok eylemin ömür boyu hapisle cezalandırılmasını sağlıyor.

Lai’nin sahibi olduğu Apple Daily ve Next Magazine yayınları demokrasi hareketini destekliyor ve Pekin’deki merkezi hükümeti eleştiriyor.

Ulusal Güvenlik Yasası’ndan önce bile Lai, demokrasi için düzenlenen protestolara katıldığı için suçlanıyordu. Çin devlet medyası, Lai’yi “hain” ve demokrasi hareketi protestolarının arkasındaki güç olarak gösteriyor. Hong Kong’da ise Lai, birçok insan için ‘kahraman’ sayılıyor. Hong Konglulara göre Lai, savaşçı, kendine yeten ve Pekin’e açıkça karşı çıkan şehirdeki tek büyük kişi.

Lai, on iki yaşındayken komünistlerden kaçarak anakara Çin’den Hong Kong’a geldi. Mütevazı bir hayattan medya patronluğuna kadar yükseldi. Son derece başarılı tekstil şirketi Giordano’yu kurduktan sonra hızla zenginleşti.  Çinli yetkililer Giordano’yu anakarada kapattıktan sonra, Lai şirketi sattı ve medya işine girdi.  (KRONOS DÜNYA)

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com