Çin, ABD’yi ‘yeni bir soğuk savaşa’ karşı uyardı

KRONOS 25 Mayıs 2020 DÜNYA

ABD Başkanı Donald Trump’ın en başından beri Çin’e karşı yürüttüğü agresif politika, koronavirüsü salgını nedeniyle iyice sertleşirken Çin de sert söylemlerle Trump’a yanıt veriyor. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD hükûmetini sert bir şekilde eleştirerek ilişkilerin ‘yeni bir soğuk savaşa’ itildiğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin Halk Kongresi toplantısında ‘bazı siyasi güçlerin Çin’le rehin almak istediğini’ savundu.

Wang, “Yeni koronavirüsünün neden olduğu yıkıma ek olarak, ABD’de siyasi bir virüs yayılıyor” dedi. Çin’e saldırmak ve iftira etmek için her fırsatın kullanıldığını belirten Wang, “Bazı politikacılar Çin hakkında çok fazla yalan uydurdular ve çok fazla komplo yarattılar” diye konuştu.

Wang, ABD ve Çin’in dünya barışı ve gelişimi için büyük bir sorumluluğu olduğunu vurgulayarak, “Her iki taraf da Covid-19 salgınına karşı savaşmak için birlikte çalışmalıdır” dedi.

Dışişleri Bakanı, Çin ve ABD’nin ancak işbirliğinden faydalanabileceğini, karşı karşıya kaldıklarında kaybedeceklerini söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkiler, başta ticaret anlaşmazlığı ve insan hakları konuları nedeniyle uzun süredir gergin. Bunların yanı sıra son aylarda iki ülke arasındaki ilişkiler, koronavirüsü salgını ve Hong Kong’un statüsü nedeniyle daha da kötüleşti.

ABD, virüsün ülkeye Çin’den geldini savunuyor. Washington ayrıca, Pekin’i salgını en başında önemsememekle suçluyor.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com