Çin: ABD sorumsuz, Pompeo “Muazzam kanıtları” sunsun

KRONOS 04 Mayıs 2020 DÜNYA

Trump yönetiminini SARS-CoV-2 virüsünün, dünyanın en tehlikeli patojenlerinin çalışıldığı Wuhan laboratuvarında ortaya çıktığını kanıtladığını iddia ettmesinin hemen ardından Çin’in tepkisi gecikmedi. Virüsün Çin’deki laboratuvarlardan sızdırıldığını reddeden Çinli yetkililer Dünya Sağlık Örgütünü’nün de virüsün insan yapımı değil, mutasyon geçirdiğine inandıklarının altını çizdi.

“ABD SORUMSUZLUĞUNU ÇİN’E YIKIYOR”

Çin medyası, bugün ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu dünya gündemine düşen “Muazzam kanıtlar var, virüsün kaynağı Wuhan’daki laboratuvar” ilgili iddialarından dolayı açıklamaya çağırdı. Çin’in iktidardaki Komünist Partisi’nin himayesi altındaki Global Times, Pompeo’nun temelsiz suçlamalarını oldukça sert bir dille eleştiren bir editöryal yazı yayınladı.

Gazete Pompeo’nun “hiçbir kanıtı olmadığını ve Pazar günkü röportajı sırasında blöf yaptığını” iddia etti. “ABD’de Cumhuriyetçi seçim kampanyaları devam ederken, Trump yönetimi pandemi ile mücadelede gösterdiği yetersizlikten ve sorumluluktan dolayı yeni tasarlanmış bir strateji geliştirdi. Hedefleri, COVID-19’un kaynağını Çin’i olarak gösterip, pandemideki sorumluklarından kurtulmak” denilen yazıdan Pompeo’nun “muazzam kanıtları” sunması istendi.

“POMPEO BLÖF YAPIYOR!”

“Washington’un sağlam kanıtları varsa, araştırma enstitülerinin ve bilim adamlarının bunu incelemesine ve doğrulamasına izin vermelidir. Başka bir seçenek de istihbarat teşkilatlarının virüsün kökeni hakkında ayrıntılı bir rapor yayınlaması ve Beyaz Saray’ın iddialarına yardımcı olmasıdır.” diyen makale Washington bu seçeneklerin hiçbirini sürdürmemeyi istemediğini seçtiğini ve bunun yerine Pompeo gibi bir politikacının ABD toplumunu “muazzam kanıtlarımız” var blöfü ile kandırılmaya çalıştığını söyledi.

“Bu tür söylentileri yaymak, ABD ve diğer Batı ülkelerinin Çin’e karşı geliştirdikleri ideolojik önyargının bir yan ürünüdür, böylece liderler kamuoyunu manipüle edebilir.” diyen Global Times ABD’nin politik etkisini bu hedefe ulaşmak için kullandığı iddia etti. Makalede ayrıca ABD istihbaratının aksi yönde resmi bir açıklama yayınladığı da hatırlatılıyor.

“ABD HÜKÜMETİNİN, ABD’Lİ BİLİM ADAMLARI DESTEKLEMİYOR”

Pompeo’nın ancak profesyonel standartlara uymayan solo performansı sayesinde ABD hükümetinin bu propagandayı yapabildiğini ve bu sözlerin ABD’li bilim adamları veya güvenilir uzmanlar tarafından da desteklenmediğini hatırlatan makale “Ahlaki pusulasını kaybeden bu politikacının saçma teorileri ve sapkın gerçekleri ile dünyayı şaşırtmaya devam etmesi öngörülebilir.” diyor.

Trump 1 Mayıs’ta, “Çin laboratuvarında salgının başladığına dair özel kanıtlara sahip olduklarını ancak paylaşım izinleri olmadığı “sözlerinin ardından Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang “Sadece bir hedefleri var; kendi salgını ve önleme ve kontrol önlemlerindeki sorumluluktan kaçınmaya ve kamuoyunun dikkatini dağıtmaya çalışmak için,” dedi.

POMPOE NE DEMİŞTİ?

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, pazar günü katıldığı “ABC’de Bu Hafta” adlı televizyon programında, Koronavirüs (COVID-19) salgınının Çin’de laboratuvar ortamında üretildiğini ve bu şekilde yayılması planlanlandığını iddiasını dile getirerek, “Laboratuvar ürünü olduğu konusunda muazzam kanıtlarımız var.” dedi. Pompeo, kanıtlara ilişkin detaylar hakkındaki sorulara cevap vermek istemediğin söyledi. (KRONOS DÜNYA)

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com