CHP ‘kayyım’ gündemiyle MYK’sını topluyor

KRONOS 19 Ağustos 2019 GÜNDEM

CHP Merkez Yönetim (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanıyor. Toplantının ana gündemi İçişleri Bakanlığınca Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanması olacak.

CHP MYK, saat 12:00’de CHP Genel Merkezi’nde toplanacak. Toplantı öncesi parti yöneticilerinden İçişleri Bakanlığının kayyım atamalarına yönelik tepkiler geldi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Seçimle gelen artık seçimle gitmiyorsa iktidarı elinde tutan darbecidir faşisttir!” dedi.

‘AKP’NİN YENİ BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI KAYYIMDAN İBARET’

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “AKP’nin yeni belediyecilik anlayışı kayyumdan ibaret! Daha seçimlerin üzerinden 5 ay geçmeden, seçilerek alamadıklarını gaspla almaya çalışıyorlar. Bu demokrasi darbesinin hukukla açıklanamayacak bir gerekçesi olmadığı aşikardır!” dedi.

‘BU DEMOKRASİYE DARBEDİR’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, kararı “halk iradesine indirilmiş bir darbe” olarak nitelendirdi, “Bu Türkiye’yi dünya nezdinde itibar kaybına uğratacak, demokrasinin askıya alınması kararıdır” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya da “demokrasiye yapılmış darbe” değerlendirmesinde bulundu.

CHP MYK TOPLANIYOR

CHP MYK toplantısında İçişleri Bakanlığının kayyım kararı nedenleri ve sonuçlarıyla değerlendirilerek bir tutum belirlenecek. CHP’li bir yönetici 6 Mayıs’ta YSK’nın İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararını “yargı darbesi” olarak nitelendirdiklerini hatırlattı, bu sürecin de “demokrasiye dönük siyasi bir darbe” olduğunu söyledi.

MYK SONRA PARTİ AÇIKLAMA YAPABİLİR

Toplantının bitiminde CHP’nin tutumunu Parti Sözcüsü Faik Öztrak’ın bir basın toplantısı ile açıklaması bekleniyor.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com