Cemil Çiçek’ten Bahçeli’ye 50+1 yanıtı: ‘Kim nasıl anlıyorsa anlasın’

Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Cemil Çiçek, MHP lideri Bahçeli'nin yüzde 50+1 sözleri nedeniyle kendisine yönelik eleştirilerine yanıt verdi. Çiçek, "Konunun nasıl gündeme geldiği belli” diyerek, Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu’nun Erdoğan’la görüşme sonrası yaptığı “Yüzde 50+1’den rahatsız” açıklamasını işaret etti.

KRONOS 17 Kasım 2021 GÜNDEM

Eski Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek

Cumhurbaşkanı seçimleri için gerekli olan yüzde 50+1 şartını eleştiren Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dünkü grup toplantısında kendisini hedef alan açıklamalarına cevap verdi. Tartışma ortamının sağlıklı olmadığını, fikirlerin değil kendisinin tartışıldığını kaydeden Çiçek, “İnsanlar konuşsa…” ifadesini kullandı.

Sözcü gazetesinden Aytunç Erkin’e konuşan Çiçek, “Artık bir şey demiyorum. Ben sizinle yaptığım röportajda söylemiştim: Doğrusu siz gazetecilik yapıyorsunuz. İtirazlarım çok açık. Ama fikir değil ben tartışılıyorum. Kusura bakmayın bundan sonra beyanat vermeyeceğim. Benim söylediğim belli Sayın Bahçeli’nin de. Konunun nasıl gündeme geldiği belli. Kim nasıl değerlendiriyorsa ya da anlıyorsa anlasın. Bir kez daha söylüyorum: Konunun nasıl gündeme geldiği belli. Açıklamalarım ortada. Değerlendirmesi gerekenler değerlendirir. Ayrıca açıklama yapmam gerekmez” ifadesini kullandı.

‘İNSANLAR KONUŞSA…’

Çiçek, şöyle devam etti: “Ama gördünüz değil mi? Dediklerim doğru çıkıyor. Fikirler değil ben tartışılıyorum. Bu ortam sağlıklı bir konuşma ortamı değil ki! İnsanlar konuşsa… Altını yeniden çiziyorum: Konunun nasıl gündeme geldiği belli. Dolayısıyla kamuoyu nasıl değerlendirir, değerlendirmesi gerekenler nasıl değerlendirecektir.”

Çiçek’in, “Konunun nasıl gündeme geldiği belli” sözleriyle Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu işaret ettiğini yazan Erkin, “‘Konunun nasıl gündeme geldiği belli’ cümlesi çok önemli. Çünkü… Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile SP lideri Temel Karamollaoğlu arasında geçen görüşme sonrasında Karamollaoğlu’nun açıklamalarına işaret etti” yorumunu yaptı.

KARAMOLLAOĞLU TARTIŞMANIN FİTİLİNİ ATEŞLEDİ 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşme sonrası, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oy şartından şikayet ettiğini aktarmıştı. Karamollaoğlu’nun sözlerinin ardından siyasette 50+1 tartışması başlamıştı.


 

CEMİL ÇİÇEK “50+1 CİDDİ PROBLEM ÇIKARIYOR” DEDİ 

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek de konu hakkında, “Anayasa toplantısında 50 +1’in hem bugün hem de gelecekte önemli sıkıntılara sebebiyet vereceğini ve Türkiye’yi bir kaosa sürükleyeceğini söyledim yine söylüyorum. Bu sözlerim iktidar ya da muhalefet yanlısı değil. Söylediğim cümleler gayet açık. 50 + 1 ciddi problem çıkarıyor. Gelecekte de çıkaracak” açıklamasını yapmıştı.

BAHÇELİ SERT ÇIKTI: KİMLERE ŞİRİN GÖRÜNMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ? 

MHP lideri Bahçeli de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cemil Çiçek’in açıklamasını “kuşku verici” olarak yorumlamış, “Bu tuhaf ve tahrip gücü yüksek sözlerin benzerini, Türkiye’nin istikrarsızlığa gömülmesini, siyasi anlaşmazlıkların içine düşmesini isteyen çevreler de ileri sürüyor. Sayın Çiçek, sizin kafanızda, dilinizin altında sakladığınız bir oran var mıdır? Varsa ne zaman açıklamayı düşünüyorsunuz? Açıkla da bilelim, niyetini öğrenelim. Türkiye’nin kaostan, işgalden, imhadan kıl payı kurtulduğunu ne çabuk hafıza kayıtlarından çıkardınız. Buradan ne yapmaya, kimlere şirin görünmeye çalışıyorsunuz?” diye konuşmuştu.

“Bu sistemin demokratik meşruiyet temeli, yüzde 50 + 1’dir” diyen Bahçeli, “Yüzde 50+1 oyla Cumhurbaşkanı seçilmesi, çoğulcu demokrasinin dünyaya emsal teşkil edecek bir şekildir. Milletvekili seçmiyoruz, belediye başkanı seçmiyoruz, cumhurun bütününü temsil edecek Cumhurbaşkanı seçiyoruz. Yüzde 50+1 oyu eleştirenleri anlayışla karşılamamız, bunu felaket olarak yorumlayan karamsarları makul bulmamız abesle iştigaldir” demişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com