Çekler gitti, hisseler Torunlar’a kaldı

Yıllar önce doğrudan yatırım için Türkiye'yi seçen yabancı şirketler birer birer bavulunu topluyor. Honda ve UniCredit gibi bir dev daha hisselerini satıp, gitti.

KRONOS 01 Ağustos 2022 EKONOMİ

İskandinav telekomünikasyon şirketi Telia Sonera, Japonya’nın otomotiv devi Honda, İtalyan kozmetik devi Kiko Milano, yine İtalyan banka UniCredit derken, şimdi de Çekya merkezli CEZ, Türkiye’den çekilmeye karar verdi.

Çek enerji şirketi CEZ, “AKCEZ” isimli şirkette kendisine ait payları Torunlar’a devredecek. Devir bedeli hakkında herhangi bir beyanda bulunulmadı.

Torunlar Grup ve iştirakı Başkent Doğalgaz, AKCEZ Enerji Yatırımları’ndaki yüzde 50 CEZ hissesini satın alacak.

DOĞU MARMARA VE BATI KARADENİZ’DE ELEKTRİK DAĞITIMI

Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerinde faaliyet gösteren Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş.’nin ana ortağı olan AKCEZ Enerji Yatırımları, Akkök Holding ve Çekya merkezli CEZ Group’un ortak girişim grubu olarak faaliyet gösteriyordu.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmetine yakınlığı ile bilinen ve ihale rekortmeni şirketler arasında gösterilen Torunlar Grup’un yönetim kurulu başkanlığı koltuğunda Aziz Torun oturuyor.

 

CEZ Group tarafından hisse devri ve şirketin tasfiyesi için Citi ve İş Yatırım yetkili kılınmıştı. Hisse devrine dair açıklama Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören şirketlerin açıklamalarının yer aldığı Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com