Çavuşoğlu: 8 bin 454 Türk vatandaşı tahliye edildi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ukrayna'dan en son yola çıkan 404 kişi ile beraber, tahliye edilen vatandaş sayısının 8 bin 454 kişiye ulaştığını açıkladı. Tahliye edilen ailelerden biri de Kiev'de 24 Şubat gecesi yeni bebeklerini kucaklarına alan ancak hemen sonrasında bomba sesleriyle yaşayamaya başlayan Mutlu ve Daria Özdemir çifti oldu.

KRONOS 03 Mart 2022 GÜNDEM

Türkiye'ye gelen Mutlu Özdemir ve Ukraynalı eşi Daria Özdemir çifti yeni doğan bebekleriyle.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından Ukrayna’dan gerçekleşen tahliyelere ilişkin açıklama yaptı. Çavuşoğlu toplamda 8 bin 454 Türk vatandaşının tahliye edildiğini açıkladı.

Ukrayna’dan tahliye edilen Türklerin sayısını Twitter’dan duyuran Çavuşoğlu, “Bugün Ukrayna’dan 404 kardeşimiz daha yola çıktı. Böylece tahliye ettiğimiz vatandaşlarımızın sayısı 8 bin 454 oldu.” dedi.

Çavuşoğlu, “Ayrıca Ukrayna’dan tahliye ettiğimiz vatandaşlarımız bugün Bükreş ve Varşova’dan Türk Hava Yollarımızla ülkemize sağ salim geldiler. Hoşgeldiniz” dedi.

Ukrayna’daki savaştan kaçan ve Romanya’nın başkenti Bükreş’ten Türk Hava Yolları uçaklarıyla tahliye edilen Türk vatandaşları arasında bebekli aileler de yer aldı.

3 SAAT ÖNCE DÜNYAYA GELMİŞTİ

Özellikle savaştan kısa bir süre önce doğan bebekli aileler dikkat çekti. Onlardan biri de 2 buçuk yıllık evli olan Mutlu Özdemir ve Ukraynalı eşi Daria Özdemir çiftiydi.

Özdemir ailesi, ikinci çocuklarının doğumu için bir süre önce Kiev’e eşinin ailesinin yanına gitti. 24 Şubat günü hastaneye yatan Daria Özdemir, oğlu Emilian’ı Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldırıdan sadece 3 saat önce sağlıklı şekilde dünyaya getirdi.

Çiftin mutluluğu, bomba ve siren sesleriyle yarım kaldı. Hemşireler tarafından uyarılan Özdemir çifti, güvenlik nedeniyle bebekleriyle birlikte sığınağa gitmek zorunda kaldı. Savaşın acı yüzüyle karşı karşıya kalan aile, Türkiye’ye dönüş için harekete geçti.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com