Bu hafta 3’ü yerli, 8 film vizyonda

KENAN KALECİK 09 Mart 2019 KÜLTÜR

WOMAN AT WAR

2018 Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda SACD Ödülü’ne değer görülen İzlanda’nın 2019 Oscar adayı Woman at War (Kona fer í stríð), çevre kirliliğine yol açan bir fabrikaya kendi başına savaş Halla’nın hikâyesini anlatıyor.

İzlanda’nın bir şehrinde yaşayan ve bir gülüşüyle herkesin kalbini kazanmayı başaran Halla’nın kimsenin bilmediği bir hayatı daha vardır. Bölgede çevre kirliliğine yol açan bir fabrikaya kendi başına savaş açmıştır. Yayı ve okuyla kırsala giden Halla, basında sadece “Gizemli Dağ Kadını” olarak bilinir. Ancak tam işlerin iyice kızıştığı anda Halla, Ukrayna’dan çocuk evlatlık edinme talebinin kabul edildiğini öğrenir. Halla, idealleri ve hayalleri arasında kalır.

Yönetmen: Benedikt Erlingsson
Oyuncular: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, Roman Estrada, Jörundur Ragnarsson

IMDb Puanı: 7,6

***

CAPTAIN MARVEL

İlk kadın süper kahraman karakteri Captain Marvel, Marvel Stüdyoları’nın merakla beklenen yeni filmi Captain Marvel ile Marvel Sinematik Evreni’ne katıldı. Böylece Captain Marvel adıyla bilinen Carol Danvers, Marvel Sinematik Evreni’nin ilk bağımsız kadın üyesi oldu.

Akademi Ödüllü Brie Larson filmde Carol Danvers olarak izleyici karşısına çıkıyor. Marvel filmlerinin vazgeçilmez karakteri Nick Fury rolünde, 2008’de Iron Man ile başlayan ve Thor, Kaptan Amerika, Yenilmezler, Avengers: Sonsuzluk Savaşı gibi Marvel filmlerinde de Nick Fury rolünde izlediğimiz Samuel L. Jackson var.

1990’larda geçen Captain Marvel, Carol Danvers’in evrenin en güçlü kahramanlarından biri haline gelmesini konu alıyor. Hikâye ilerledikçe, iki uzaylı ırkı arasındaki galaktik bir savaş Dünya’ya kadar ulaşıyor ve Danvers müttefiklerden oluşan küçük bir grupla kendisini bir girdabın içinde buluyor.

Yönetmen: Anna Boden, Ryan Fleck
Oyuncular: Brie Larson, Samuel L. Jackson, Ben Mendelsohn, Jude Law

IMDb Puanı: 6,7

***

HERKES BİLİYOR

Asghar Farhadi’nin İspanya’da çektiği son filmi Herkes Biliyor (Todos lo Saben) iki usta oyuncu Penelope Cruz ve Javier Bardem’i bir araya getiriyor.

Laura, kız kardeşinin düğünü için çocuklarıyla birlikte Buenos Aires’ten İspanya’ya, doğduğu bağ köyüne gider. Fakat beklenmedik olaylar düğünün ailenin gizli geçmişini ortaya çıkaran bir krize dönüşmesine neden olur. Bu mutlu buluşma aile ve eski tanıdıklarla birlikte kutlanırken Laura’nın büyük kızı kaçırılır. Bu gerilimli günlerde hem aile fertleri hem de köy ahalisi arasındaki gerginlik ve kimi sırlar su yüzüne çıkar.

Yönetmen: Asghar Farhadi
Oyuncular: Penelope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darin, Eduard Fernandez

IMDb Puanı: 7,0

***

PAPILLON

2019 Oscar ödüllerinde Bohemian Rhapsody filmindeki rolüyle ‘en iyi erkek oyuncu’ ödülünü kazanan Rami Malek ve Charlie Hunnam’ın başrolde olduğu 2017 yapımı Papillon, gerçek bir olaydan uyarlanan hapishaneden kaçış hikâyesi anlatıyor. Bir cinayetten haksız yere hüküm giymiş olan Henri ‘Papillon’ Charriere, küçük suçlara bulaşmış bir adamdır. Papillon, Fransa’nın kötü ünüyle bilinen Şeytan Adası’ndaki yüksek güvenlikli hapishaneye sevk edilir. Orada Louis Dega ile tanışır. Zengin fakat savunmasız bir adam olan Dega, koruma karşılığında arkadaşının hapishane kaçışını finanse etmeyi kabul eder. İkili arasında ilginç bir arkadaşlık ilişkisi başlar ve ikili bir kaçış planlamaya başlar.

Yönetmen: Michael Noer
Oyuncular: Charlie Hunnam, Rami Malek, Eve Hewson, Jason Ryan

IMDb Puanı: 7,1

***

KARTOPU SAVAŞLARI 2

Haftanın animasyon filmi Kartopu Savaşları 2 (Racetime), kıştan kalma bir hikâye sunuyor izleyiciye. Serinin ikinci filminde kartopu savaşları yerini kızak yarışlarına bırakıyor. Frankie ve ekibi, kasabalarında bir kızak yarışması düzenlemeye karar verirler. Ancak kasabaya yeni gelen Zac’e karşı yarışan Frankie ve ekibinin kızakları tam da bitiş çizgisinden önce parçalanır. Bunun arkasında Zac’ın olduğundan şüphelenirler. Yarış tekrar düzenlenir. Zac’in kazanma hırsı ve hileleri karşısında Frankie’nin dürüstlüğü galip gelebilecek midir?

Yönetmen: Benoit Godbout – Jean François Pouliot
Tür: Animasyon

IMDb Puanı: 6,5

***

ARADA

Ödüllü yönetmen Ali Kemal Çınar’ın dördüncü uzun metraj filmi Arada (Di Navberê De) iki dil arasında kalan bir adamın yaşadıklarını konu alıyor. Osman, ana dili Kürtçeyi konuşamayıp anlayan, ikinci dili Türkçeyi de anlayamayıp konuşan biridir. Bu özelliğinden dolayı zaman içinde iki işi aynı anda yapamaz hale gelir. Çalışırken müşterilere cevap veremediği gibi arkadaşlarıyla kahve içerken sohbete katılmayı da beceremez. Evlenmek istemesine rağmen görüştüğü kadınlarla kalıcı ve uzun bir ilişki kuramaz. Bir müşterisinin onu bu sıkıntısından kurtarabileceğini söylemesiyle Osman’ın hayatı değişmeye başlar.

Yönetmen: Ali Kemal Çınar
Oyuncular: Osman Çınar, Fatoş Yıldız, İhsan Şakar, Gulbîn Bozan, Seyithan Çınar, Rabia Çınar

IMDb Puanı: 5,8

***

KAPAN

Haftanın bir diğer Türk filmi Erkan Petekkaya’nın başrolde oynadığı Kapan. Kudret Sabancı’nın yönettiği filmin konusu şöyle: Süleyman Antalya’nın en zenginlerindendir. Kızı Aslı Amerika’da eğitim almış, oğlu Tarık ise vatanında eğitim almayı tercih etmiştir. Süleyman çok zengin olduğu halde oğlunu şımartmamış, onu iyi yetiştirmiştir. İstanbul’da öğrenciliği sırasında yaşadığı bir olay Tarık’ı psikolojik travmaya sokar. Oğlu bu duruma sıkışıp kalan Süleyman kahrolur, oğlunun nasıl bu hale geldiğini araştırmaya başlar ve olanlar olur.

Yönetmen: Kudret Sabancı
Oyuncular: Erkan Petekkaya, Kemal Uçar, Öykü Çelik, Ali Gürer

***

HÜDDAM 2

Utku Uçar’ın yönettiği korku filmi Hüddam (2015), devam filmi ile sinemalarda. Tecavüze uğrayan doğuştan bedensel ve zihinsel engelli Fatma, bir süre sonra hamile olduğunu fark eder. Doğumunda annesi ve babasını kaybeden Fatma için bu bebek, yalnızlığına son verecek bir umut olur. Bebeğin doğmasını istemeyen Fatma’nın amcası Recep şiddet uygulayarak bebeği düşürür. Bu olayla dünyası yıkılan Fatma ebesi Songül’den yardım ister. Songül, bu kötülüğün karşılıksız kalmaması için, Hüddam daveti ile bebeği geri getirir.

Yönetmen: Utku Uçar
Oyuncular: Bülent Kaya, Ebrar Kurt, Hakan Erkuran, Funda Öz

*Filmlerin IMDb puanları 08.03.2019 tarihinde alınmıştır.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com