Bozdağ: Hakimler ve mahkemeler kimseden talimat almazlar

Adalet Bakanı Bozdağ, Türkiye'de yargının bağımsız olduğunu savunarak, Gezi davasıyla ilgili eleştirilere "Kınıyorum" yanıtını verdi.

KRONOS 26 Nisan 2022 GÜNDEM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gezi davası kararına yönelik tepkilere yanıt verdi.
Bozdağ açıklamasında, “Hakimler emir ve talimat almazlar. Tavsiye ve telkin kabul etmezler. Anayasa, kanun ve hukuka bağlı bir vicdani kanaatle karar açıklarlar” dedi.

“Maalesef dün açıklanan mahkeme kararından sonra bir hukuk devletinde olması gereken tepkilerin dışında, çok saygısızca tepkilere de şahit olduk” diyen Bozdağ, “Bir yandan Sayın Cumhurbaşkanımızı, öte yandan mahkemeyi ve kararı veren hakimleri tehdit eden; hem yargıya hem Cumhurbaşkanımıza hem hakimlerimize hakaret eden, dil uzatan ifadelere tanık olduk” ifadelerini kullandı.

‘EL SALLAYANLARI, ANT İÇENLERİ, TEHDİT EDENLERİ KINIYORUM’

Bozdağ, şunları söyledi: “Buradan bu vesileyle sayın Cumhurbaşkanımıza, yargıya ve görev yapan hakimlere dil uzatanları, el sallayanları, ant içenleri, tehdit eden herkesi kınıyorum. Türkiye’de kararlar beklendiği gibi çıkınca ‘Ankara’da mahkemeler var, hakimler var’; veyahut beklentiye uygun çıkmayınca ‘hakimler, mahkemeler emir ve talimatla karar veriyor’ diyerek mahkeme ve hakimleri suçlamak, kararları siyasi taraftarlığa göre değerlendirmek hukuk devletiyle bağdaşmayan bir uygulama olarak ortaya çıkıyor. Dünkü olayda da bir kez daha görmüş olduk.”

ABD VE ALMANYA’YA: KENDİ İŞLERİNE BAKSINLAR

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın kararı ‘hayal kırıklığı’ olarak nitelendirdiği, Almanya’nın da ‘Osman Kavala serbest bırakılmalı’ için de Bakan Bozdağ, “Türkiye egemen ve bağımsız bir devlettir. Hiç kimsenin Türkiye’nin içişlerine karışmaya hakkı yoktur. Türk yargısı bağımsız bir yargıdır, Türkiye Cumhuriyeti adına yargılama yapar ve karar verir. Ne ABD’nin ne de başka bir ülkenin Türkiye’nin yargılamasıyla ilgili bir söz söylemeye hakkı yoktur. Onlar kendi işlerine baksınlar. ABD kendi hukuk sistemine baksın, Almanya kendi hukuk sistemine baksın. Türkiye’nin içişlerine karışmak ABD’ye de Almanya’ya da düşmez” değerlendirmesinde bulundu.


 

KILIÇDAROĞLU’NA YANIT: KINIYORUM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Gezi davasına ilişkin tepkilerini eleştiren Bozdağ, “Mahkemelere ‘kurgulanmış mahkeme’ demek, verilen kararları ise beklenti dışında kararlar olduğu zaman ‘talimatla alınmış kararlar’ demek hem mahkemelere hem de kararı veren hakimlere çok açık bir şekilde hakarettir. Kınıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik CHP’nin kimi yetkilileri el sallayan, dil uzatan, ant içen yaklaşımlarını haddini bilmezlik olarak görüyorum. Herkes haddini bilmeli. Bu ülkenin Cumhurbaşkanına haddini bildirmeye kalkışanları biz çok gördük” diye konuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com