Borsa’da Doğuş vurgunu

Ferit Şahenk zarar eden şirketini kârlı Doğuş Otomotiv'e sattı. Devir işlemi biter bitmez Doğuş Gayrimenkul yüzde 350 değer kazandı. Hisse üç gündür tabana çakıldı.

KRONOS 06 Nisan 2023 EKONOMİ

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk

İşadamı Ferit Şahenk’e ait Doğuş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nda (DGYO) her gün yeni bir vurguna göz yumuluyor.

Zarar rekortmeni DGYO geçen ay tartışmalı bir şekilde Şahenk’in kârlı şirketi Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret Anonim Şirketi (DOAS) tarafından devralınmıştı.

DOAS’ın devir işlemi için 300 milyon euroya yakın döviz kredisi ile borçlanması ve temettü dağıtımının suya düşmesi küçük yatırımcıyı vurmuştu.

DOĞUŞ GAYRİMENKUL BİR AYDA YÜZDE 350 DEĞER KAZANDI 

“Ferit Şahenk, Borsa’da yine yaptı yapacağını.” diye veryansın eden küçük yatırımcılar zarar eden şirketi kârlı şirketin hisselerini alanların sırtına yıkılmasına Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) göz yumduğunu belirtiyor.

Vurgun bu defa DGYO hisselerinde manipülatif işlemler ile devam etti.

Kronos’un edindiği bilgiye göre, Doğuş’a yakın bazı isimler iki aracı kurum vasıtasıyla önce yüksek meblağda hisse aldı. Grup geçen hafta başından itibaren seri satışa geçti.

DGYO hisse senedi geçen hafta yüzde 40’a yakın değer kaybetti. Tartışmalı devir işleminin hemen akabinde fiyatı 55,60 TL’ye kadar yükseltilen hisse senedinde yüklü satışlar dikkatten kaçmadı. DGYO bir ayda yüzde 350 değer kazanmıştı.


 

İddiaya göre, hisseyi bir anda tavana çıkaran grubun satışı ile birlikte hisse senedi taban olmaya başladı. 3 gündür tabana çakılan hisse senedi 7 Nisan Perşembe günü sabah seansında 32,62 TL’ye kadar düştü.

Devre kesicinin devreye girmesiyle işlemler bir süre askıya alındı. Türkiye saati ile 13.10’da yüzde 6 değer kaybeden hissenin fiyatı 33,94 TL.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com