Bloomberg: Erdoğan para bulmak için Körfez turuna çıkacak

Bloomberg'in haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırım çekmek amacıyla Körfez ülkelerini kapsayan bir tura çıkmaya hazırlanıyor. Hedef yatırım oranı 25 milyar dolar.

KRONOS 04 Temmuz 2023 GÜNDEM

Erdoğan Katar'da.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yatırım çekmek amacıyla Körfez ülkelerini kapsayan bir tura çıkmaya hazırlanıyor.

Bloomberg’e adlarının açıklanmaması kaydıyla konuşan Türk yetkililer, Cumhurbaşkanı’nın daha sonra Suudi Arabistan ve Katar’a gitmeyi planladığını söyledi. Erdoğan’ın BAE ziyareti kararı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın geçen ay Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaptıkları görüşmelerin ardından geldi.

BAE’den üst düzey bir heyet, iki ülke arasındaki yatırım işbirliğinin detaylarını görüşmek üzere iade-i ziyarette bulunmuştu.

Bloomberg’in haberinde Erdoğan’ın olağanüstü yüksek enflasyona rağmen faiz oranlarını düşük tutma yönündeki alışılmışın dışındaki politikasının birçok Batılı yatırımcıyı kaçırdığı ve Körfez ülkelerinin yatırım açığını kapatmak için rakip olarak ortaya çıktığı vurgulandı.

25 MİLYAR DOLARLIK HEDEF

BAE, Suudi Arabistan ve Katar, swap anlaşmaları ve doğrudan mevduat yoluyla Türk Merkez Bankası’na çok ihtiyaç duyulan dövizi sağlıyor.

Türk hükümetinin, özelleştirme ve satın almalar da dahil olmak üzere çeşitli kanallar aracılığıyla Körfez ülkelerinden 25 milyar dolarlık yatırım çekme hedefi belirlediği ifade edildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com