Bitcoin’in yeni rekoru: 64 bin dolar

Kripto para birimi Bitcoin, 64 bin dolar seviyesini de geride bırakırken; Ethereum, Litecoin ve Ripple da yeni rekorlar kırdı.

KRONOS 14 Nisan 2021 EKONOMİ

2009'da tedavüle sürülen Bitcoin, 65 bin dolar eşiğinden dönmüştü.

Salı günü 63 bin dolar seviyesini geçen kripto para birimi Bitcoin, çarşamba günü yüzde 1,73 yükselişle 64 bin doları da geçerek rekor tazeledi.

Bitcoin, geçen hafta sert bir yükseliş ile 61 bin 208 dolar seviyesini test ettikten sonra 58 bin dolar civarına kadar geri çekilmişti. Pazartesi günü geçen haftaki zirvesini aşarak 61 bin 229 dolar seviyesini test eden Bitcoin, salı günü bir önceki zirvesi olan 61 bin 669 doları da geçti.

ETHEREUM YÜZDE 10’DAN FAZLA DEĞER KAZANDI

Bloomberg Galaxy Kripto Para Endeksi hafta başından bu yana neredeyse yüzde 15 yükseliş kaydederken, Ethereum hafta başından bu yana yüzde 10’dan fazla yükselişle 2 bin 377 seviyesinde zirveyi gördü.

Litecoin ise dünden beri yüzde 15’ten fazla yükselişle 281 dolar civarında bulunurken, Ripple’ın çıkardığı XRP iki günde neredeyse yüzde 40 yükselişle 1,91 dolar seviyesine ulaştı.

Kripto para piyasalarındaki bu yükselişte Coinbase’in halka arzı önemli rol oynarken, ABD’de beklenenden yüksek gelen enflasyon verisi de yükselişte etkili oldu.

Kripto para Borsası Coinbase’in 100 milyar dolar değerlemeyle bugün halka arz edilmesi bekleniyor. Bu rakam New York Borsası ve Nasdaq’ın değerlerinin toplamından daha fazla ediyor.

“BITCOIN 75 BİN DOLARA YÜKSELEBİLİR”

Eğer her şey planlandığı gibi giderse ve Coinbase çarşamba günü Nasdaq’ta doğrudan halka açılırsa, bu Coinbase’i ABD’deki en büyük kripto para borsası haline getirecek.

Bloomberg’in tahminlerine göre, şirketin kurucuları Brian Armstrong ve Fred Ehrsam, 15 milyar dolar ve 2 milyar dolarlık hisselere sahip olacak.

Eğer Bitcoin Coinbase’in halka arzından sonra 60 bin doların üstünde tutuabilirse, ralli fiyatları 75 bin dolara götürebilir.

ABD’de mart ayı enflasyon verileri Başkan Joe Biden’ın destek paketinin enflasyonist etkilerini gözler önüne sererken, ülkede mart ayında enflasyon aylık olarak yüzde 0,6 artış gösterdi.


 

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin mart ayı için beklentisi, ABD’de tüketici fiyatlarının aylık bazda yüzde 0,5 artması yönündeydi. Yıllık bazda enflasyon mart ayında yüzde 2,6 olarak gerçekleşirken, bu veriye ilişkin beklenti yüzde 2,5 seviyesinde bulunuyordu.

Mart ayında yıllık enflasyonda 2018 yılı ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye işaret etti.

Yüksek gelen enflasyon verisiyle beraber zayıflayan dolar ve düşen 10 yıllık ABD Hazine tahvil faizi, emtia fiyatlarının destek bulmasını sağlarken, kripto para piyasalarındaki yükselişi de destekledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com