Biden: Ortadoğu’da Rusya veya Çin’in dolduracağı bir boşluk bırakmayacağız

ABD Başkanı Joe Biden, "Ortadoğu'da ileriye dönük bu önemli adımlarla beraber, Ortadoğu'da Rusya veya Çin'in dolduracağı bir boşluk bırakmayacağız" dedi.

KRONOS 16 Temmuz 2022 DÜNYA

ABD Başkanı Joe Biden, Suudi Arabistan’da Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüştü. Biden, görüşmede gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini gündeme getirdiğini belirterek, olayla iligili “o zamanki düşüncemi ve şimdiki düşüncemi net ifade ettim” dedi. Biden, Ortadoğu’da Çin ve Rusya’nın etkisinin azaltılması için çaba sarf edileceğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Orta Doğu ziyaretleri çerçevesinde ziyaret ettiği Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde, Suudi yetkililerle bir araya geldi. Biden, Suudi Kralı Salman bin Abdülaziz ile yaptığı ikili görüşmenin ardından, Suudi Veliaht Prensi Selman Muhammed bin Selman ve Suudi Bakanlarla bir çalışma toplantısına katıldı.

Biden, bölgedeki barış çözümleri doğrultusunda, Suudi Arabistan ile Yemen ateşkesini uzatmak için ABD ile Suudi Arabistan’ın birlikte çalışmayı kabul ettiğini söyleyerek, “Yemen’de daha geniş bir çözüme ulaşmak için diplomatik bir süreç izlemeyi kabul ettik” dedi. Biden, “Suudi liderliği ayrıca gıda ve insani yardım malzemelerinin sivillere teslim edilmesini kolaylaştırmaya devam etme taahhüdünde bulundu. Bu bağlamda, İran ve İran’ın vekillerinden gelen gerçek tehditler göz önüne alındığında, Suudi Arabistan’ın güvenliğinin krallığı savunması gerektiğini tartıştık” dedi.

‘ORTADOĞU’DA BOŞLUK BIRAKMAYACAĞIZ’ 

Biden görüşmelerde Körfez İşbirliği Konseyi’nin (GCC) düşük ve orta gelirli ülkelerin altyapı ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak için küresel altyapı ve ortaklığa yatırım yapma konusunda milyarlarca dolarlık taahhüdü olduğunu söyleyerek, “Irak’ın elektrik şebekesini Kuveyt ve Suudi Arabistan üzerinden Körfez İşbirliği Konseyi şebekelerine bağlamak ve Irak’ın bölgeye entegrasyonunu derinleştirmek ve İran’a olan bağımlılığımızı azaltmak için bir anlaşmayı sonuçlandırdık. Ortadoğu’da ileriye dönük bu önemli adımlarla beraber, Ortadoğu’da Rusya veya Çin’in dolduracağı bir boşluk bırakmayacağız” şeklinde konuştu.

‘5G İÇİN YENİ TEKOLOJİ ÇÖZÜMÜMÜZ ÇİN’LE REKABET EDECEK’ 

Joe Biden, Suudi yetkililerle yapılan görüşmelerde ABD LED teknolojisine yatırım yapılması konusunda anlaşıldığını söyleyerek, “Suudi Arabistan, G7’de bir araya getirdiğim küresel altyapı ve yatırım olan Global Initiative için bir ortaklıkla koordine edilmek üzere, hem burada hem de gelişmekte olan ülkelerde, güvenilir 5g gibi ağları geliştirmek ve güvence altına almak için yeni ABD LED teknolojisine yatırım yapacak. 5g için yeni teknoloji çözümümüz, Çin dahil olmak üzere diğer platformlarla rekabet edecek” dedi.

‘İNSAN HAKLARI KONUSUNDA SESSİZ KALMAYACAĞIZ’ 

Biden, Suudi yetkililerle ayrıca insan haklarını ve siyasi reform konularını da görüştüğünü söyleyerek, “Her zaman olduğu gibi, konunun benim ve Amerika Birleşik Devletleri için hayati derecede önemli olduğunu her zaman açıkça belirttim. Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak, toplantının başında gündeme getirdim gibi, o zaman ne düşündüğümü açıkça ortaya koydum ve bunda nettim. Bir Amerikan Başkanı olarak çok açık bir şekilde, insan hakları konusunda sessiz kalmayacağımızı söyledim” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com