Batman, Turning Red ve Morbius filmleri Rusya’da gösterime girmeyecek

Warner Bros, Disney ve Sony, Ukrayna'nın işgali sonrası yeni filmlerini Rusya sinemalarında gösterime sokmama kararı aldı.

KRONOS 01 Mart 2022 SİNEMA

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası bu ülkeye karşı başlatılan yaptırımlar sanat alanında devam ediyor. Warner Bros, Disney ve Sony, yeni filmlerini Rusya’da gösterime sokmama kararı aldıklarını duyurdu. Bu kararlarla, Batman, Turning Red ve Morbius gibi beklenen filmler Rusya’da gösterime girmeyecek.

BBC Türkçe’nin haberine göre; film şirketlerinin bu adımı, birçok ülkenin Rusya’ya karşı aldığı yaptırım kararlarını izliyor. Aralarında otomotiv üreticileri ve enerji devlerinin de bulunduğu bazı küresel şirketler de Rusya’nın işgali sonrası bu ülkeyle ilişkilerini askıya almaya başlamıştı.

‘TRAJİK İNSANİ KRİZ’

WarnerMedia’dan yapılan açıklamada “Ukrayna’daki mevcut krizin ışığında WarnerMedia, Batman’in Rusya’daki gösterimini askıya aldı” denildi.

Disney de Pixar’ın animasyon filmi Turning Red’in (Kırmızı) Rusya’daki gösterimini durdurdu. Disney’in açıklamasında “Rusya’nın Ukrayna’yı sebepsiz yere işgali ve trajik insani kriz nedeniyle Rusya’daki film gösterimlerimizi durduruyoruz” ifadesi kullanıldı. Şirket, Ukraynalı mültecilere acil yardım ve diğer insani yardımları sağlamak üzere sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaptığını belirtti.

Sony ise Marvel uyarlaması Morbius’un Rusya’da gösterime girmeyeceğini açıkladı. Şirket sözcüsü, “Ukrayna’daki askeri operasyonlar ve bunun sonucu olarak bölgede ortaya çıkan belirsizlik ve insani kriz nedeniyle Rusya’daki planlanmış gösterimlerimizi durduruyoruz” açıklaması yaptı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com