Basın Özgürlüğü Ödülü Timur Soykan’ın

Basın Konseyi, Hiranur Vakfı'ndaki çocuk istismarını ortaya çıkaran gazeteci Timur Soykan'ı 2022 yılı Basın Özgürlüğü Ödülü'ne layık gördü.

KRONOS 28 Aralık 2022 GÜNDEM

Gazeteci Timur Soykan

Basın Konseyi, 6 yaşındaki çocuğun tarikatta yıllarca cinsel istismara maruz bırakılmasını Türkiye’ye duyuran gazeteci Timur Soykan’ı 2022 Basın Özgürlüğü Ödülü’ne layık gördü.

Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyesi Doğan Satmış, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Bir tarikat liderinin 6 yaşındaki kızını, 29 yaşındaki müridiyle evlendirmesi skandalını duyuran Soykan’a ödül verilmesi kararı oybirliği ile alındı. Tebrik ve alkışlar.” dedi.

Türkiye kamuoyunu sarsan ve hukuki süreci başlatan olayı, tarikatta seneler süren çocuk istismarını, Soykan’ın 3 ve 7 Aralık’ta BirGün’de yayımlanan yazılarıyla öğrenmişti. Soykan, Ziya Gümüşel’in, kızı H.K.G.’yi altı yaşındayken müridi Kadir İstekli ile ‘evlendirdiğini’ ortaya çıkarmıştı. İlk soruşturmanın da sahte kemik testiyle kapatıldığı ortaya çıkarken, ilgili soruşturmada tutuklamalar ancak Soykan’ın haberiyle oluşan kamuoyu tepkisi sonrasında gelmişti.

 


 

Öte yandan, Misvak adlı dergi sosyal medya hesabından yayımladığı bir çizimle ve “Fadime Şahin infialini tekrarlamak isteyerek İslam’a saldıran Timur Soykan ve zihniyeti tutuklansın” ifadeleri ile Soykan’ı hedef göstermişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com