Altın sert düştü

Doların patronu Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın faizi yüzde 0-0,25 aralığında sabit tutmasına rağmen, 2023 sonuna kadar iki defa artış kararı alınabileceğini belirtmesi yatırımcılar tarafından yanlış yorumlandı ve altın cenahında satış baskısı arttı.

KRONOS 17 Haziran 2021 EKONOMİ

Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) “2023 yılının sonuna kadar iki faiz artırımı olabilir” mesajının akabinde altın ons (31,10 gram) fiyatı tepetaklak oldu. Fed’in politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında tutması ve enflasyondaki artışı “geçici” diye nitelendirmesi altın ve gümüş adına teşvik edici bir karar olmasına rağmen toplantının akabinde altın cenahında satışlar peş peşe geldi.

Fed kararlarının muhtemel sonuçlarından endişe eden yatırımcıların hisse senedi ve tahvildeki açıkları kapatmak için altında kâr satışı yaptığı belirtiliyor.

1.860 dolar seviyesinden 1.809 dolara kadar inen altın mayıs ayındaki kazançlarının büyük bir kısmını geri verdi.

24 ayar altının gramı ise ons fiyatındaki düşüşe rağmen dolar/TL’nin 8,62 TL’ye kadar yükselmesinin etkisiyle daha az değer kaybetti. 2020 yılındaki 540 TL rekorunun hemen altından dönen altının gram fiyatı yakın bir seviyede bulunan altın, 504 TL’ye kadar geriledi.

İstanbul Kapalıçarşı’da çeyrek altın 824, Cumhuriyet altını 3 bin 324 TL oldu. 999 ayar has gümüşün gramı 7,48 TL’ye indi.

“ENFLASYON ARTIŞI VE DÜŞÜK FAİZ ALTIN İÇİN BİREBİR”

“Değerli metal” fiyatının gerilemesinde Fed Başkanı Jerome Powell’ın dünkü basın toplantısında, finans piyasalarını ve ekonomiyi desteklemek için kullanılan varlık alım programıyla ilgili tartışmaların başlayabileceğini söylemesi etkili oldu.

Fed’in yayımladığı tahminlerde 2023 yılında iki adet faiz artırımı yapılması planlanırken, önümüzdeki üç yıl için enflasyon beklentileri yukarı yönlü güncellendi. Böyle bir faiz artırımı takvimi ise sürecin piyasadaki bir çok aktörün beklediğinden daha erken başlayacağına işaret ediyor.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi neredeyse 10 baz puana yakın yükselerek yüzde 1,57 seviyesine ulaştı. Dolar Endeksi ise 91 seviyesinin üzerine çıktı.


Mart ayında 1.700 doların altına inerek bu yılın en düşük seviyelerini gören ons altın, nisan ve mayıs ayını kuvvetli yükselişler ile kapatmıştı. 1.900 doların üzerini gören ons altın, haziran ayına ocak ayından bu yana en yüksek seviyede başlamıştı.

Fed’in tahminlerindeki değişiklikler ve Powell’ın açıklamaları sonrasında 8 Ocak’tan bu yana en büyük günlük düşüşü kaydeden ons altın, 17 Haziran Perşembe günü 1.820 dolar civarında işlem görüyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com