AİHM’den, Mehmet Altan ve Şahin Alpay için ‘açık ihlal’ kararı

KRONOS 02 Mart 2018 GÜNDEM

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, tutuklu gazeteci-yazarlar Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın haklarının Türkiye Hükümeti tarafından ‘açık biçimde’ ihlal edildiğine hükmettiği ve bu kararların en geç iki hafta içinde açıklanacağı öne sürüldü.

Gazeteci Yavuz Baydar, internet haber portalı Ahval’de yer alan yazısında, ‘güvenilir kaynaklara’ dayandırarak, AİHM’in Mehmet Altan ve Şahin Alpay ile ilgili kararları 19-20 Şubat tarihlerindeki oturumlarında aldığını aktardı.

Baydar’ın yazısında aktarılan bilgiye göre, AİHM kararlarına sadece, iki dosyadan çekilen Işıl Karakaş’ın yerine geçici olarak atanan Türk yargıç Ergün Ergül muhalefet etti. Ergül’ün halen Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olması nedeniyle ataması, “AİHM’in tarafsızlık ilkesine gölge düşürdüğü” yönünde tartışmalara yol açmıştı.

TÜRK HAKİMİN ŞERHİ KARARI ETKİLEMEYECEK

Baydar, Ergül’ün muhalefet şerhini yazılı olarak bildirmesinin bekleneceğini ve bunun için Ergül’ün iki hafta süresi olduğunu aktararak, bu şerhin kararın özünü etkilemeyeceğini, hak ihlali tespitinin kesin olduğunu belirtiyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Bundan sonra merak edilen, kararların açıklanması ardından, ‘mağdur’ iki tutuklunun durumuyla ilgili olarak Ankara’nın nasıl bir tavır takınacağı…

16 Şubat’ta ‘ağırlaştırılmış müebbet’ cezasına çarptırılmış olan Mehmet Altan’ın durumu ile, henüz davası karar aşamasına gelmemiş olan Alpay’ın hukuksal durumu farklı.

AKP hükümeti ‘mahkumiyet verildi’ gerekçesiyle Altan konusunda ayak sürüyebilir. Ancak, normal şartlarda, Alpay’ın tahliye edilmesi gerektiği anlamına gelen karara Ankara’nın uyması gerekiyor.

Uluslararası kamuoyunda ‘siyasi mahpus’ olarak görülen her iki aydının haklarıyla ilgili olarak yaşanan Anayasa Mahkemesi skandalı ardından, AİHM’le ilişkilerin de çok kritik bir aşamaya gireceğine dair bir kuşku yok.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com