Ahmet Davutoğlu, halkın sorunlarını dinledi; Sare Davutoğlu, hamile kadının doğumunu gerçekleştirdi

Sare Davutoğlu gönüllü doktorluk yaptığı deprem bölgesinde göçük altından çıkarılan hamile kadının doğumunu gerçekleştirdi.

KRONOS 11 Şubat 2023 GÜNDEM

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ve beraberindeki parti kurmaylarıyla birlikte afet bölgelerini ziyaret etti.

Independent Turkish‘in haberine göre; Sare Davutoğlu gönüllü doktorluk yaptığı deprem bölgesinde (Hatay) göçük altından çıkarılan hamile kadının doğumunu gerçekleştirdi.

Hatırlanacağı üzre merkezi Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler Türkiye’yi yasa boğarken Kahramanmaraş’ın yanı sıra Kilis, Diyarbakır, Gaziantep, Malatya, Adana, Hatay, Şanlıurfa, Adıyaman ve Osmaniye’de on binlerce can kaybı ve büyük yıkıma neden olmuştu.

KRİZ MASASI
RHA Ajans‘ının aktardığına göre; depremin meydana geldiği Pazartesi sabahı partisinin bünyesinde bir krizi masası oluşturarak afet bölgesindeki gelişmeleri yakından takip eden Davutoğlu, aynı zamanda parti genel merkezini afet koordinasyon merkezine dönüştürerek yardımların toplanması, dağıtılması ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması talimatı verdi.

Felaketin üzerinden 72 saat geçtikten sonra deprem bölgesine giden Gelecek Partisi liderine eşi Sare Davutoğlu ile genel başkan yardımcıları ve parti yöneticileri de eşlik etti.


 

AFETZEDE ZİYARETLERİ
İlk olarak depremin vurduğu kentlerden olan Osmaniye’ye giden Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki Gelecek Partisi heyeti, burada İl Başkanı Mustafa Saygılı ve teşkilat mensupları tarafından karşılandı. Osmaniye’de afetzedeleri ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ileten Ahmet Davutoğlu, yıkımın yaşandığı bölgelerde incelemelerde bulunarak vatandaşların şikayet ve taleplerini dinledi.

MHP lideri Bahçeli’nin memleketi olan Osmaniye’ye ziyareti şehirdeki vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanan Davutoğlu, Osmaniyelilerin Bahçeli’ye haklı bir sitem içinde olduklarını ifade ederek “Sayın Bahçeli Ankara’dan bir tek miting yapmak için çıkar ama böyle bir afet sonrası memleketine uğrama ihtiyacı hissetmemesi buradaki hemşerilerimizin gönlünde derin bir yara açmıştır” dedi.

VATANDAŞLARIN TALEPLERİNİ DİNLEDİ
Davutoğlu’nun sonraki durağı ise Gaziantep’in Nurdağı ilçesi oldu. Felaketin boyutlarına ilişkin arama kurtarma ekiplerinden ve ilçede görev yapan kamu personelinden bilgi alan Davutoğlu, burada da afetzedelerin yaşadığı zorluklara ilişkin vatandaşlarla konuşarak taleplerini dinledi.

Nurdağı’nın ardından felaketin merkez üssü Kahramanmaraş’a geçen Davutoğlu, burada yaptığı açıklamada “Yaşanan afetin boyutlarını her ne kadar medyadan ve buradaki arkadaşlarımızın aktardıklarından anbean takip etmiş olsak da manzara uzaktan gördüğümüzün çok ötesinde vahim bir durumda. Depremin üzerinden dört gün geçmesine karşın enkaz altında kurtarılmayı bekleyen vatandaşlarımız var. Yakınlarının cesedine dahi ulaşamayan hemşerilerimiz var. Koordinasyon noktasında bazı zafiyetlerin olduğunu söylememiz lazım. Özellikle bu mağduriyet kırsalda kendisini çok daha acı bir biçimde gösteriyor” diye konuştu.


 

“KURUMLAR SON DERECE İYİ NİYETLİ, AMA YETERSİZ”
Bir sonraki durağı ilk depremin merkez üssü olan Pazarcık ilçesi olan Davutoğlu, burada da depremzedeler ve arama kurtarma çalışmalarına devam eden görevlilerle bir araya gelerek depremin bıraktığı hasar ve kayıplarla ilgili anlatılanları dinledi. Ekiplerin henüz ulaşamadığı binalarda göçük altında yakınları kalan vatandaşların kendisine dert yandığı Davutoğlu’na kimi depremzedeler ziyareti için sarılarak teşekkür etti.

Dün afet bölgesine gerçekleştirdiği ziyaretlerin son durağı olan Adıyaman’da da sokakta kalan ve ateş yakarak ısınmaya çalışan depremzedelerle bir araya gelen Gelecek Partisi lideri, burada da kısa bir açıklama yaparak “Kurumlar son derece iyi niyetli, ama yetersiz. Enkazdan çıkarılmayı bekleyen canlarımız, yakınlarının cesedine dahi ulaşmak için yardım bekleyen vatandaşlarımız var. İlk günden itibaren yerel unsurlara ve sivil topluma inisiyatif verilmiş olsa belki yaşayacağımız acı bir nebze daha hafif olacaktı. Bugün afetin dördüncü günü geride kaldı. Bundan sonra devreye daha çok paydaşın girerek daha hızlı hareket edilmesi, önce göçük altında kalan insanlarımızın sağ veya ölü olarak çıkarılması, sonrasında da hızlı bir rehabilitasyon sürecine girilmesi gerekiyor. Bu şüphesiz katlanılması kolay bir acı değil. Yaralıların tedavisi ve bölge halkının psikolojik olarak yeniden hayata adaptasyonu, şehirlerin yeniden inşası gibi zorlu süreçler bizi bekliyor. Ama insanımız metanetini korumaya çalışarak müsterih olsun. Hep birlikte üstesinden geleceğiz” ifadelerini kullandı.

CANKESEN ÇİFTİNE GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ
Ziyaretlerine bugün de devam eden Davutoğlu ilk olarak Adana’ya geçti. Adana’da İl Başkanı Ebubekir Yıldırım, ilçe başkanları ile teşkilat üyeleri tarafından karşılanan Davutoğlu burada da depremden etkilenen bölgeleri ziyaret etti. Bir süre enkazların bulunduğu semtlerde vatandaşlarla sohbet eden Davutoğlu, AFAD yetkililerine yürüttükleri özverili çalışmalardan dolayı teşekkür ederek çalışmalar hakkında bildi aldı.

Adana’daki incelemelerini tamamlamasının ardından Davutoğlu, son durağı olan Mersin’e geçerek depremde enkaz altında kalıp sağ kurtulan ve daha sonra Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altına alınan Gelecek Partisi Hatay İl Başkanı Can Cankesen ile eşi Mukaddes Cankesen’i ziyaret etti. Davutoğlu ve beraberindeki parti heyeti Cankesen çiftine geçmiş olsun dileklerini iletti.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com