Af Örgütü: Polis biber gazını kötüye kullanıyor

Uluslararası Af Örgütü, biber gazının polis tarafından kötüye kullanıldığını belgeleyen etkileşimli bir internet sitesini erişime açarak, biber gazını kötüye kullanımına dikkat çekti.

KRONOS 13 Haziran 2020 GÜNDEM

Uluslararası Af Örgütü, dünyanın farklı bölgelerinde biber gazının polis tarafından kötüye kullanıldığını belgeleyen etkileşimli bir internet sitesini erişime açtı. Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada, gerektiği gibi denetlenmeyen biber gazı ticaretinin, tüm dünyada polisin barışçıl protestoculara yönelik insan hakları ihlallerini körüklediği belirtildi.

Sitede açık kaynak araştırması yöntemi kullanılarak yaklaşık 500 video incelendi. 22 ülke ve bölgede biber gazının kötüye kullanıldığı 80 civarında vaka teyit edildi. Bu ülkeler arasında Türkiye de var. Diğer ülke ve bölgelerse Bolivya, Şili, Kolombiya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Fransa, Gine, Hong Kong, Honduras, Haiti, Hindistan (Hindistan yönetimindeki Keşmir), Irak, İran, Kenya, Lübnan, Nijerya, İsrail-İşgal Altındaki Filistin Toprakları, Sudan, ABD/Meksika sınırı da dahil olmak üzere ABD, Venezuela ve Zimbabve.

 

Uluslararası Af Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre polis, biber gazını geniş çapta kötüye kullanıyor. Uluslararası Af Örgütü Kriz Müdahale Programı Kanıt İnceleme Bölümü Direktörü Sam Dubberley, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Güvenlik güçleri bizi biber gazının saldırgan grupları dağıtmak için ‘güvenli’ bir yöntem olduğuna, böylece daha zararlı silahlar kullanmak zorunda kalmadıklarına sıklıkla inandırmak istiyor. Ancak incelemelerimiz, polis güçlerinin biber gazını çok geniş çapta kötüye kullandığını kanıtlıyor. Polis güçlerinin biber gazını tamamen amacını aşan bir biçimde, çoğunlukla büyük bir kısmı barışçı olan protestoculara karşı yüksek miktarlarda kullandığını veya biber gazı kapsüllerini doğrudan insanların üzerine ateşleyerek, yaralanmalara ve ölümlere sebebiyet verdiğini belgeledik” dedi.

“DOĞRUDAN İNSANLARIN ÜZERİNE SIKILIYOR”

İncelenen ve teyit edilen videolarda polisin biber gazını kötüye kullanımıyla ilgili şu vakalara rastlandı:

Biber gazının kapalı alanlarda kullanılması

Doğrudan insanların üzerine sıkılması

Aşırı miktarda kullanılması

Barışçı protestoculara karşı kullanılması

Çocuk, yaşlı ve engelliler gibi kaçma imkanı sınırlı gruplara karşı kullanılması.

Uluslararası Af Örgütü’nün erişime açtığı etkileşimli sitede biber gazıyla ilgili ayrıntılı veriler bulunuyor. Grafiklerle biber gazının içindeki kimyasallar ve gazın sağlığa zararları anlatılıyor.

Sitede ayrıca uzman tanıklıkları, video ve hikayeler, üreticiler hakkında bilgiler ve vakaların nerede olduğunu gösteren bir harita da yer alıyor.

Siteye http://teargas.amnesty.org/#top adresinden ulaşılabilir.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com