Af Örgütü, Hong Kong ofislerini kapatacağını duyurdu

Uluslararası Af Örgütü, Hong Kong'da çıkartılan yeni ulusal güvenlik yasasının örgüt için tehdit olduğunu ve özgürce çalışma ortamını kaldırdığı gerekçesiyle ofislerini kapatacağını duyurdu.

TARIK ENGİN 25 Ekim 2021 DÜNYA

Uluslararası Af Örgütü’nün Hong Kong’daki iki ofisini yıl sonuna kadar kapatacağını belirten insan hakları grubu, Pazar günü yerel şubesinin faaliyetlerini durduracağını duyurdu. Merkezi Londra’da bulunan Af Örgütü, Asya Pasifik’teki diğer ofislerinden araştırma, savunuculuk ve kampanya çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Uluslararası Af Örgütü Yönetim Kurulu Başkanı Bais Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Ağır bir kalple alınan bu karar, Hong Kong’daki insan hakları örgütlerinin hükûmetten ciddi bir misilleme korkusu olmadan özgürce çalışmalarını fiilen imkansız hale getiren Hong Kong’un ulusal güvenlik yasası tarafından yönlendirildi.” dedi. “Hong Kong, uzun zamandır uluslararası sivil toplum örgütleri için ideal bir bölgesel üs olmuştur, ancak son zamanlarda yerel insan hakları ve sendika gruplarının hedef alınması, yetkililerin şehri tüm muhalif seslerden kurtarma kampanyasının yoğunlaştığına işaret ediyor. Böyle istikrarsız bir ortamda faaliyet göstermeye devam etmek bizim için giderek zorlaşıyor.” açıklaması yapıldı.

YENİ ÇIKAN YASA ÖZGÜRLÜKLERİ YOK EDİYOR: EN AZ 35 GRUP DAĞILDI

Uluslararası Af Örgütü, Çin tarafından yıkım, ayrılma, “terörizm” ve gizli anlaşma olarak kabul edilen herhangi bir eylemle mücadele etmek için Haziran 2020’de çıkarılan ulusal güvenlik yasasının bir sonucu olarak faaliyetlerini sona erdirmede Hong Kong’un en önde gelen sivil toplum grupları ve sendikalarından bazılarına katılıyor. Af Örgütü daha önce, bazen şiddete dönüşen muazzam demokrasi yanlısı sokak protestolarından bir yıl sonra yürürlüğe giren yasanın Hong Kong’un özgürlüklerini “yok ettiğini” söylemişti. Bölgede yıllık Tiananmen Meydanı nöbetini organize eden Sivil İnsan Hakları Cephesi de dahil olmak üzere, yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana en az 35 grup dağıldı.

Önde gelen insan hakları grubu, Uluslararası Af Örgütü’nün küresel Uluslararası Sekreteryasının bir parçası olan ve Doğu ve Güneydoğu Asya ile Pasifik’te çalışan bölge ofisinin 2021’in sonunda kapanacağını söyledi. Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard yaptığı açıklamada, “Son 40 yılda Hong Kong’da insan haklarını korumak için yorulmadan çalışan Af Örgütü üyelerine ve personeline derinden borçluyuz. Hong Kong’daki Af Örgütü, 1993’te Hong Kong’da ölüm cezasının tamamen kaldırılması için başarılı bir şekilde bastırmaktan 2019’daki kitlesel protestolar sırasında polisin aşırı güç kullandığına dair kanıtları ortaya çıkarmaya kadar, en karanlık günlerde insan hakları ihlallerine ışık tuttu.’’ dedi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com