ABD’den Çin’e: Rusya’ya destek verirsen bedelini ödersin

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, "Rusya'nın ekonomik kayıplarının Pekin yönetimi tarafından telafi edilmesi durumunda Çin’e ağır bedeller ödetileceğini kendilerine ilettik" dedi.

KRONOS 17 Mart 2022 DÜNYA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, basın toplantısında Roma’daki Çin-ABD heyetlerinin görüşmesine yönelik soruları yanıtladı. Price, “Rusya’nın ekonomik kayıplarının Pekin yönetimi tarafından telafi edilmesi durumunda Çin’e ağır bedeller ödetileceğini kendilerine ilettik” dedi.

Price Çin’in Rusya-Ukrayna savaşındaki pozisyonuna yönelik yorum yapmayacağını ancak kendilerinin bu konuda Çin tarafına mesajlarını net bir şekilde ilettiklerini söyledi.

Üst düzey Çin heyeti ile bir araya gelme nedenlerinin iletişim kanallarını açık tutmak olduğunu belirten Price, “Bu muhtemelen dünyadaki en önemli ikili ilişkidir. Sorumlu bir ülke olarak ilişkimizi karakterize eden rekabetin çatışmaya dönüşmemesini sağlamakla yükümlüyüz.” dedi.

ÇİN’DEN AÇIKLAMA YOK

Birçok ülkenin Ukrayna’ya desteğini beyan ettiğine ve Rusya’nın saldırısına karşı çıktığına dikkati çeken Price, Çin’den bu yönde net bir açıklama veya tavır görmediklerini dile getirdi.


 

“BEDEL ÖDETİRİZ”

Price, “Çin’e, Rusya’nın mali ve ekonomik kaybını telafi etmeleri veya Rusya’nın savaşına malzeme desteği vermeye yönelik herhangi bir çabaya girişmeleri konusunda ciddi endişelerimiz olduğunu ve böyle bir durumda sadece ABD tarafından değil dünyadaki ortak ve müttefiklerimizden de ağır bedeller ödetileceğini açıkça belirttik.” dedi.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com