ABD ve Rusya’dan, kara harekatına karşı ‘itidal’ çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye ve Irak'a "kara harekatı olabileceği" şeklindeki açıklamasının ardından ABD ve Rusya'dan bu adıma karşı açıklamalar geldi.

KRONOS 22 Kasım 2022 DÜNYA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye ve Irak’ta gerçekleştirdiği Pençe-Kılıç Hava Harekâtı’na kara kuvvetlerinin de katılabileceğini söylemesinin ardından ABD ve Rusya arka arkaya Türkiye’ye itidal çağrısı yaptı. İki ülke de olası bir kara harekâtına karşı çıkıyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Suriye’de sivillerin korunmasına ve ortak hedef olan IŞİD’in yenilgiye uğratılmasına destek verilmesi için şiddetin azaltılması çağrısı yaptıklarını söyledi. Price, ABD’nin, “Irak’ın egemenliğini ihlal eden ve eşgüdüm içinde yapılmayan her tür askeri faaliyete karşı çıkmaya devam edeceğini” söyledi.

ABD: HER TÜRLÜ ASKEİR HAREKATA KARŞI ÇIKIYORUZ’

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan adı açıklanmayan bir sözcü de, Reuters haber ajansının sorularını e-maille yanıtlarken şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’ye bu tür operasyonlar düzenlememesi çağrısında bulunuyoruz. Tıpkı Suriyeli ortaklarımıza saldırılar düzenlememeleri ve gerginliği tırmandırmamaları çağrısı yaptığımız gibi.

Suriye’de istikrarı bozan, Irak hükümetiyle eşgüdüm içinde yürütülmeden yapılan ve Irak’ın egemenliğini ihlal eden her tür askeri harekata, karşı çıkmaya devam ediyoruz. Birçok sivilin ölümüne yol açtığı bildirilen Türkiye’nin güneyine yönelik son saldırılara da karşıyız.”

RUSYA: AŞIRI GÜÇ KULLANMAKTAN KAÇINMAYA İKNA ETMEYE ÇALIŞIYORUZ

Rusya da Türkiye’den Suriye’de “aşırı “askeri güç kullanmaktan kaçınmasını ve gerginliği artırmamasını istedi. Rus devlet ajansı RIA’nın haberine göre Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentyev, “Türk meslektaşlarımıza, gerginliğin artmasını önlemek için itidal çağrısında bulunacağız. Bu görüşümüz sadece Suriye’nin kuzey ve kuzeydoğu bölgeleri için değil, ülkenin tüm toprakları için geçerli” dedi. Türkiye’nin Pençe-Kılıç Hava Harekâtı’yla ilgili olarak Rusya’yı önceden bilgilendirmediğini söyleyen Lavrentyev, “Türk ortaklarımızı Suriye topraklarında aşırı güç kullanmaktan kaçınmaya ikna etmeyi umuyoruz” diye konuştu.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com