AB: Ankara düşmanlığa son vermeli, yaptırım uygulamaya hazırız

AB Konseyi Başkanı Michel, Doğu Akdeniz'deki durum ve Türkiye ile ilişkiler konusunda konuştu. "Doğu Akdeniz'de bu kedi-fare oyunu sona ermeli" diyen Michel, "Türkiye, provokasyonlarına ve düşmanca retoriğine son vermeli" ifadesini kullandı, aksi takdirde AB'nin Türkiye'ye yaptırım uygulamaya hazır olduğunu kaydetti.

KRONOS 04 Aralık 2020 DÜNYA

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, düzenlediği basın toplantısında, Doğu Akdeniz’deki gerilim ve Türkiye ile ilişkiler konusunda açıklamalarda bulundu.

‘ANKARA’YA YAPTIRIM UYGULAMAYA HAZIRIZ’ 

AB’nin Doğu Akdeniz konusunda Türkiye’ye yaptırım uygulamaya hazır olduğunu söyleyen Michel, 10-11 Aralık tarihlerinde yapılacak AB liderler zirvesinde bir karar vereceklerini hatırlattı. Michel, “Bu karar, AB üyelerine ve AB’nin çıkarlarına saygı duyulması mesajını içeren bir karar olacak” diye ekledi.

1 Ekim’deki AB Liderler Zirvesi’nde Türkiye ile ilişkiler hakkında yoğun görüşmelerden sonra “Türkiye’ye pozitif bir teklif sunduklarını, el uzattıklarını” söyleyen Michel, “Türkiye provokasyonlarına ve düşmanca retoriğine son vermeli” ifadelerini kullandı.


 

‘DOĞU AKDENİZ’DE KEDİ FARE OYUNU SONA ERMELİ’ 

Michel, Türkiye’nin Oruç Reis’i tekrar Antalya’da limana çekmesiyle ilgili olarak, “Bu kedi-fare oyunu sona ermeli” değerlendirmesinde bulunurken Ekim’den beri olanların pek olumlu olmadığını söyledi:

‘TÜRKİYE’DEN OLUMLU HAREKET GÖREMİYORUZ’ 

“Ekimden beri olanlar pek olumlu değil. O zamandan bu yana tek taraflı eylemler atıldığını ve hasmane açıklamalar yapıldığını gördük. Ekimdeki toplantımızda aralık ayında nasıl ilerleyeceğimizi belirlemek için 27 ülke olarak bir karar aldık. Türkiye ile ilgili olarak daha fazla istikrar ve öngörülebilir bir ilişki istiyoruz. Ancak Türkiye’den ciddi anlamda olumlu bir hareket olmadığını görüyoruz ve bu bir mesele.”

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com