8,28 TL’den herkes dolar topladı

Dolarda yeni ralli öncesi havada yakıt ikmali yaptılar. Borsa İstanbul’da hisseleri 1.450 puan üzerinde uçaktan paraşütsüz attıklarında 8,28 TL’den dolar toplamaya başlamışlardı bile. Dolar bugün ya da pazartesi günü 8,39 TL'yi geçerse 23 Eylül'e kadar 8,52 TL üzerinde köşe kapmaca oynanacak.

TURHAN BOZKURT 03 Eylül 2021 YAZARLAR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ağustos ayı enflasyon verileri bir kere daha gösterdi ki ne yapılırsa yapılsın enflasyon canavarı dolu dizgin. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ağustosta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,4 artarken, yıllık TÜFE yüzde 19,25’e yükseldi.

Bakmayın TÜFE’nin encümen kararı ile yüzde 20 altında tutulduğuna, esas enflasyon üretici fiyatlarında (ÜFE): Yüzde 45,52.

Enflasyon sepetinde 415 maddenin 307’sinin ortalama fiyatı artarken, 59 maddenin ortalama fiyatı düştü. 49 maddenin ortalama fiyatında ise aynı kaldı.

ENFLASYONUN FÂİLİ BULUNDU: SALATALIK

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ben de buradan bir yerlere mesajımı vermiş oluyorum. Enflasyon da faiz de düşecek.” talimatına rağmen ağustosta ibreyi aşağı çeviremeyen TÜİK’in mazereti hazır.

Fiyatı yüzde 56,30 artan salatalık suçüstü yakalandı. TÜİK’in elinde salatalığın suç ortaklarını ele veren deliller de mevcut: Yüzde 48,85 ile kabak ve yüzde 36,14 ile limon şahlanan ekonomiye darbe teşebbüsünde bulunan şer odaklarına hizmet etti.


 

Şu oranlar enflasyon kasırgası değil de nedir?: Ara malında yüzde 54,71, dayanıklı tüketim malında yüzde 29,12, dayanıksız tüketim malında yüzde 31,49, enerjide yüzde 59,39, sermaye malında yüzde 27,48.

Üreticinin maruz kaldığı enflasyon kasırgası er ya da geç perakende fiyatları da kasıp kavuracak. 1 Eylül’den itibaren sanayi tesisleri ile elektrik santrallerinin doğalgaz tarifesine yüzde 15 zam geldi bile.

Resim

TÜİK BAŞKANI SIRASINI SAVDI, TCMB BAŞKANI NE YAPACAK?

TÜİK Başkanı Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer en azından yüzde 20’nin altında tuttuğu için koltukta biraz kalabilir. 20 Mart’ta Naci Ağbal’ın yerine faizi indirme misyonu ile Merkez Bankası Başkanlığı koltuğuna oturtulan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu kendisine verilen krediyi çoktan harcadı.

Politika faizi (haftalık repo) 5 aydır Ağbal’ın bıraktığı seviyede: Yüzde 19. Ağustos itibarıyla enflasyon faizi geride bıraktı. 4 ay sonra azledilen Ağbal’ın Hazine Bakanı Lütfi Elvan ile finansın başşehri Londra’ya verdiği “her halükârda 150-300 baz puan (yüzde 2-3) reel faiz” sözünün artık hükmü kalmadı.

Kavcıoğlu, TÜİK’in enflasyonu yüzde 19 altında tutması sayesinde Para Politikası Kurulu toplantılarını 5 aydır hasarsız atlattı. Ne faiz artırdı ne de indirim kararı aldı.

Çin ve Katar’ın akabinde döviz krizine ya da eksi 53 milyar dolara gerileyen döviz rezervlerine herhangi bir katkısı olmayacağını bile bile Güney Kore’yi de swap (yerel para birimi-TL takası) mekanizmasına dahil ettiler. Bu arada Güney Kore’de politika faizi yüzde 0,75.

Swap ve munzam karşılıklar sayesinde gelen emanet dövizler sağ olsun. TCMB sıkıştıkça emanet dövizleri satıyor.

TUZU KURULAR TL’NİN KAYMAĞINI YİYİP BİTİRDİLER, SIRADA…

Hatta ağustosta “Dolar 8 TL’nin altına inecek” yaygarası ile dolar/TL paritesinin 8,28 TL’ye kadar inmesi sayesinde kurları da düşürdüğü vehmine bile kapılmış olabilir.

Oysa dolardaki değer kaybının sebebi sır değildi. Hepsi enflasyonun artacağını ve Erdoğan’ın baskısı sebebiyle Kavcıoğlu’nun faizi artıramayacağını bilen yabancıların açığa satış (carry trade) ticaretinden ibaretti. Tuzu kurular sadece yükselişte kazanmaz. Onlar dolar düşerken de kazanır.

Dolarda yeni ralli öncesi havada yakıt ikmali yaptılar. Borsa İstanbul’da hisseleri 1.450 puan üzerinde uçaktan paraşütsüz attıklarında 8,28 TL’den dolar toplamaya başlamışlardı bile.

DÖVİZ MEVDUATI 236,2 MİLYAR DOLAR İLE YENİ REKOR KIRDI

27 Ağustos itibarıyla bankalardaki döviz mevduatı 236,2 milyar dolara yükseldi ki söz konusu tutar 2021 yılı ocak ayındaki tarihi rekorun tekrarı. Gerçek enflasyonun yüzde 45-50 olarak hisseden vatandaş fırsatını buldukça dolar topluyor. 8,28 TL dip seviye herkes için fırsat oldu. Enflasyon da dolarizasyon da dolu dizgin.

Dolar bugün ya da pazartesi günü 8,39 TL’yi geçerse 23 Eylül’e kadar 8,52 TL üzerinde köşe kapmaca oynanacak.

23 EYÜL PERŞEMBE: TCMB BAŞKANI KAVCIOĞLU İÇİN YOL AYRIMI

TCMB’nin iki gün evvel bankacılara faiz artışını da reel faizi de unutun” mesajı sebepsiz değil. Hangi enflasyonu esas alarak faiz artırılacak. Yüzde 29 gıda enflasyonuna göre mi faiz aracak? Ya da yüzde 45’i geçen üretici fiyatları mı belirleyici olacak?

Yok, çıkış yolu yok. Merkez Bankası kendi sözünün esiri oldu. Faiz liginde 7’nci sırada olmak bile enflasyonu düşürmeye yetmedi. “Ekonomimiz şahlandı.” naralarının ortasında enflasyon canavarı bütün göstergeleri yerle bir etmeye devam edecek.

Hem TÜFE hem de ÜFE yükselişinin akabinde TCMB’nin 23 Eylül’de vereceği faiz kararı döviz kurlarının seyrinde belirleyici olacak. Son 5 ayda olduğu gibi “pas geçme” ihtimali zayıflarken, TCMB’nin Erdoğan’ın “faizler inecek” baskısına boyun eğmesi hâlinde döviz kurlarının tamamen kontrolden çıkabileceği belirtiliyor.

Kavcıoğlu için “pas geç, kurtul” dönemi bitti. Faizi artırsa bileti kesilir, pas geçse ya da indirime gitse döviz fırlar.

Esasında Türk Lirası’nın kâğıttan kaplana dönmesi ne TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun ne de TÜİK Başkanı Dinçer’in umurunda.

Onların ve diğer ekonomi bürokratlarının tek motivasyonu var: O da olabildiğince uzun müddet koltuklarını muhafaza ederek ballı maaşın keyfini sürmek.

İletişim için:
[email protected]

Twitter: @turhanbozkurTV

YouTube: https://www.youtube.com/turhanbozkurt

Facebook: https://www.facebook.com/TurhanBozkurt/

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com