5 bin Türk vatandaşı Ukrayna’dan Türkiye’ye döndü

AKP'li Akbaşoğlu Ukrayna'da yaşayan 20 bin civarındaki Türk vatandaşına gerekli bilgilendirmelerin yapıldığını söyledi.

KRONOS 24 Şubat 2022 GÜNDEM

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Kiev Büyükelçiliği’nin uyarıları kapsamında 5 bin civarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Ukrayna’dan ayrılarak ülkeye döndüğünü açıkladı.

Akbaşoğlu, TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, elçilik tarafından Ukrayna’da yaşayan 20 bin civarındaki Türk vatandaşına gerekli bilgilendirmelerin yapıldığını anlattı.

“ACİL TEDBİR YOK”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, özellikle öğrencilerden Ukrayna’dan ayrılma talepleri geldiğini ancak iktidardan bunlara yönelik acil tedbirleri göremediklerini söyledi.

Ukrayna’da çoğunluğu öğrenci olmak üzere 20 bini aşkın Türk vatandaşı olduğuna işaret eden Altay, Dışişleri Bakanlığının günler öncesinden vatandaşları uyarması gerektiğini söyledi.

Montrö Sözleşmesi’nin ne kadar önem taşıdığının görüldüğünün altını çizen Altay, “Hükümetin Montrö konusunda yüksek hassasiyetini ve işin gereğini yapma noktasında, sözleşmeye harfiyen uyması noktasında yürütme organını sıkı bir takip ve denetim içinde tutacağımızı da yüce Meclisin bilgilerine sunuyorum.” diye konuştu.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com