‘Orada 30 bin kadın vardı, ’13’ü zıpladı’ deyip gözaltına aldılar’

8 Mart'ta Beyoğlu'nda yapılan Feminist Gece Yürüyüşü'ne katılan 13 kadın dün gece evlerine yapılan polis baskınlarıyla gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesinin 'ritimli şekilde zıplamak' olduğu öğrenilirken, Avukat Şen, "30 bin kadın vardı, '13 kişi zıpladı' demek uydurma ve saçmalık ötesi" dedi.

KRONOS 11 Mart 2021 GÜNDEM

8 Mart: 13 kadının gözaltı gerekçesi 'zıplamak'

8 Mart’ta Beyoğlu’nda yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan 13 kadın dün gece evlerinden gözaltına alındı. Gözaltılara gerekçe olarak, ‘Tayyip kaç kaç kadınlar geliyor’ sloganının gösterildiği ancak kadınların ağzında maske olduğu sloganı kimlerin attığı belirlenemediğinden ‘ritimli şekilde zıplayanların’ alındıkları öğrenildi.

‘TAYYİP KAÇ KAÇ KADINLAR GELİYOR’ 

Avukat Diren Cevahir Şen, kadınların gözaltı gerekçesini “Maskeli oldukları için slogan atıp atmadıklarının tespit edilemediği belirtiliyor. Ritme ayak uydurdukları görülmüş ve buna göre gözaltına alınmışlar. Orada 30 binin üzerinde kadın vardı” sözleriyle anlattı.

‘ZIPLA ZIPLA, ZIPLAMAYAN TAYYİPTİR’ 

Gazete Duvar’dan Filiz Gazi’ye konuşan Avukat Diren Cevahir Şen, gözaltında tutulan kadınlara iki türlü suçlama yapıldığını belirterek şunları söyledi:

“Kadınlara yönelik suçlamanın 2911 sayılı kanuna yani Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na muhalefet ve cumhurbaşkanına hakaret şeklinde yapıldığını görüyoruz. Hakaretin gerekçesi de iki slogan: ‘Tayyip kaç kaç, kadınlar geliyor’ ve ‘Zıpla zıpla, zıplamayan Tayyiptir.’ Bu sloganlarla zıplamaları ve ‘ritmik olarak uyum sağlamaları’ gerekçe gösteriliyor.”


 

‘UYDURMA VE SAÇMALIK ÖTESİ’

Şen, İstanbul’daki feminist gece yürüyüşünün 19 yıldır yapıldığını hatırlatarak, 8 Mart akşamı yapılan yürüyüşe ilişkin herhangi bir yasaklama ya da kısıtlama getirilmediğini vurgulayarak suçlamaların ‘uydurma ve saçmalık ötesi’ olduğunu belirtti:

‘ORADA 30 BİN KADIN VARDI’

“Etkinliği düzenleyen tertip komitesindeki arkadaşların yaptığı görüşmelerden biliyoruz ki polisin herhangi bir kısıtlaması yoktu. Nasıl ve nereden yürüneceğini bile kendileri gösterdiler. Buna rağmen Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek gibi suçlamalarla karşılaşıyoruz. Uydurma ve saçmalık ötesi bir şey bu yaşadığımız. Maskeli oldukları için slogan atıp atmadıklarının tespit edilemediği belirtiliyor. ‘Ritme ayak uydurdukları’ görülmüş ve buna göre gözaltına alınmışlar. Ama orada 30 binin üzerinde kadın vardı.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com