“128 milyar dolar millete harcandı” diyen AKP’li Elitaş’a cevap: Vallahi yalan, billahi yalan

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın "Merkez Bankası'nın 128 milyar dolarlık rezervinin Covid-19 salgını ile mücadelede harcandığına" dair sözlerinin doğru olmadığını söyledi.

KRONOS 29 Ekim 2021 EKONOMİ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) “128 milyar dolar nerede?” sorusuna cevap verdi.

128 milyar doların yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında harcandığını iddia ederek, “128 milyar dolar, pandemi krizi çerçevesinde, ülkemizde evlerine kapanan, işyerleri kapanan, faaliyetlerine devam etmeyen, işsiz kalan işçilere destek olmak üzere bu ülkenin insanlarının menfaatine harcanmıştır.” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda, 2020 Yılı Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Raporu hakkında Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyelerinden Kurulu Karma Komisyonun hazırladığı rapor görüşüldü.

CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi yaptığı konuşmada, kurumun kamu bankalarının ilan tercihlerini de incelemesi gerektiğini söyledi.

Cumhur İttifakı’nda AKP’nin müttefiki olan Milliyetçi Hareket Partisi’ne MHP’ye yakın olduğu için tirajı düşük Türkgün gazetesinin en yüksek reklam payına sahip olduğunu vurgulayan Hakverdi, “Kamu bankaları geçtiğimiz yıllarda birçok reklam verdi, kamu bankaları gazetelerden en çok reklamı kime verdi biliyor musunuz? Türkgün gazetesine, MHP’ye yakın bir gazeteye. Şimdi, bu Türkgün gazetesinin tirajına baktım geçen hafta, 19’uncu sırada bu gazete. Kamu bankaları neden 19’uncu sıradaki bir gazeteye en çok reklamı verir?” sorusunu yöneltti.

AKP’Lİ MUSTAFA ELİTAŞ: İSTEDİĞİNE İLAN VEREBİLİR

AKP grubu adına söz alan AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Reklam, bir ürünün, malın, kendisinin tanıtılması için yapılır ama anonim şirketi, ‘Sen niye bu kuruma reklam verdin?’ diye sorgulayamazsın.” dedi.

Elitaş, ayrıca şunları söyledi: “Kamu Denetçiliği Kurumu’nun bir bankayı, bir özel şirketi, ‘Sen bu arkadaşa niye devamlı reklam veriyorsun?’ diye sorgulaması doğru bir iş değildir. İki taraf da özel sektör, biri gazete, biri banka. Soramazsınız, istediğine reklam verebilir, istediğini tercih edebilir. Kime, nasıl reklam vereceğini sorgulayamazsınız.”

“128 MİLYAR DOLAR NEREDE?” SORUSUNA NASIL CEVAP VERDİ?

Merkez Bankası’nın kayıp 128 milyar dolarlık rezervine dair eleştirilere de cevap veren Elitaş, 2020 yılının başında tüm dünyada yayılan Koronavirüs salgınının etkilerinden söz etti.

Salgınla 2019 yılının başından bu yana mücadele ettiklerini iddia eden Elitaş, “128 milyar dolar, 2019 yılının başından 2021 yılının ilk yarısına kadar süreyle dünyanın yaşadığı pandemi krizi çerçevesinde, ülkemizde evlerine kapanan, işyerleri kapanan, faaliyetlerine devam etmeyen, işsiz kalan işçilere destek olmak üzere bu ülkenin insanlarının menfaatine harcanmıştır.” dedi.


 

CHP Grup Başkanveklili Özgür Özel ise bu sözlere, “2019’da pandemi mi var ya? Vallahi yalan, billahi yalan.” cevabını verdi.

Merkez Bankası’nın (TCMB) 2018 yılı başından 2020 yılı kasım ayına kadar 128 milyar dolar tutarında döviz sattığı ortaya çıkmıştı.

TCMB döviz satışı için herhangi bir ihale ilanı ya da ihale sonucu yayımlamamıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com