Yüzüklerin Efendisi’ne ‘troll filtresi’

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzüğü dizisi büyük bir ilgi gördü. Amazon ise platform üzerinde bot hesaplardan yapılan yorumlara karşı önlem aldı.

BURAK ÖZDEMİR 06 Eylül 2022 YAŞAM

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzüğü dizisi 2 Eylül 2022’de Amazon Prime Video platformu üzerinden yayınlanmaya başladı ve beklenildiği üzere yoğun ilgi gördü. Bu kadar yoğun ilgi gören diziye internet ‘trolleri’ tarafından kötülenme kapmanyası başlatıldı. Amazon ise trollere karşın bazı önlemler aldığını duyurdu. Amazon Prime Video aldığı yeni önlemlerden sonra yapılan yorumlar 3 gün incelemeden geçtikten sonra yayınlanacak.

YORUMLAR İLK 72 SAAT İNCELENECEK

Amazon yıpratma amaçlı yapılan yorumlara karşın 72 saatlik bir yorum inceleme önlemi alıyor. Amazon bu sürede yorum hesabın gerçek bir kullanıcı veya karalama amaçlı kurulmuş bir hesap olduğunu tespit ediyor. Amazon yorum inceleme uygulamasına ilk olarak 12 Ağustos’ta “A League of Its Own” isimli beyzbol temalı filmi ile başlamıştı. Variety portalının aktardığına göre Amazon yorum inceleme önlemini Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzüğü dizisinde de uygulamaya başladı.

PRÖMİYER REKORU KIRDI

Elfler, cüceler, büyücüler, orklar gibi fantastik karakterlerinden oluşan Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzüğü dizisinin ilk 2 bölümü Amazon Prime Video’da yayınlandı. 2 Eylül’de ilk bölümü yayınlanan dizi prömiyer rekoru kırdı. Amazon Studio’nun açıklamasına göre dizi ilk günde 25 milyon izlendi. Piyasada ses getiren bir diğer dizi olan Game of Thrones: House of the Dragon’un ilk bölümü 21 Ağustos’ta HBO Max platformunda yayınlanmıştı. Dizi 10 milyon izlenme ile prömiyer yapmıştı.

BİR KISIM ÇOK SEVDİ, BİR KISIM HİÇ BEĞENMEDİ

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzüğü dizisine gelen eleştiriler iki zıt gruba ayrılmış durumda. Bir grup insan diziyi çok sevdi, bir grup ise diziyi hiç beğenmediler. Neredeyse arası yok. Dizi, dünya genelinde en popüler sinema eleştiri platformu IMDB’de ya 10 yıldız ya da 1 yıldız aldı. Dizi Amazon Prime Video’da 5 üzerinden 4,3; IMDB’de 6,8; Rotten Tomatoes’da eleştirmenlerden yüzde 84 ve kullanıcılar tarafından gönderilen incelemelerden yüzde 37 oy aldı.

ELON MUSK: TOLKİEN MEZARINDA TERS DÖNDÜ

Sosyal medyada yaptığı paylaşımlar ile sürekli gündem olan milyarder Elon Musk, Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzüğü dizisi hakkında Tweet attı. Musk “Tolkien mezarında ters döndü” şeklinde paylaşımda bulundu.

Musk’a katılan birçok eleştirmen ve izleyici var. Eleştirilerin ana sebebi şöyle: Yüzüklerin Efendisi serisinin yazarı Tolkien’in eserlerinin hakkını vermediği, siyahi Elf veya orjinal hikâyede olmayan karakterler kullanılması.


 

ŞİMDİYE KADAR 700 MİLYON DOLARDAN FAZLA HARCAMA YAPILDI

Amazon, Yüzüklerin Efendisi dizisi çekme işini başından beri çok ciddiye aldı. Amazon, uzun yıllar Tolkien’in yayın film haklarını satın almak için uğraştı ve sonunda sadece Yüzüklerin Efendisi serisi için alabildi. Amazon sırf film hakları için 250 milyon dolar harcadı. İlk sezonun çekimleri ise 465 milyon dolar tuttu.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram