AKP’li isim, İmamoğlu’na teşekkür etti, parti karıştı

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen açılışı yapılan bir tesis için Ekrem İmamoğlu’na teşekkür edince AKP karıştı. Bazı AKP'lilerden Hilmi Türkmen'e tepki geldi. İmamoğlu da tartışmalara cevap verdi.

KRONOS 05 Ağustos 2022 GÜNDEM

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen açılışı yapılan bir tesis için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür edince AKP karıştı. Bazı AKP’lilerden Hilmi Türkmen’e tepki gelirken, Ekrem İmamoğlu da konuyla ilgili açıklama yaptı.

AKP’li belediye başkanı Hilmi Türkmen, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Üsküdar’ımızın sahil bandının bu sorunu bugün itibariyle sona ermiş oluyor. Beylerbeyi’nden itibaren Küçüksu’ya kadar devam eden bu atık su projesinin bugün son etabının tamamlanmasıyla gerçekten önemli bir problemimizi sona erdirmiş oluyoruz. Bu vesileyle bu projeyi tamamlayan, çok önemli bir sorunu gideren kıymetli İBB Başkanımıza, ekibine ve İSKİ Genel Müdürümüze teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

PELİKANCI ÖĞÜT’TEN TEPKİ

Türkmen’in bu ifadeleri bazı AKP’li isimlerin tepkisini çekti. Pelikancı olarak bilinen akademisyen Selman Öğüt, Twitter hesabından Türkmen’in teşekkür ettiği videosunu paylaşarak, “Ekrem İmamoğlu Hilmi Türkmen’in kıymetlisiymiş. Bunu da öğrenmiş olduk” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar da, Öğüt’ün tweetini alıntılayarak yaptığı paylaşımda, “25 senedir İstanbul’u yöneten Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkanları’na yaptıkları büyük hizmetlerinden dolayı muhalif ilçe belediye başkanları açıktan teşekkür ettilerse sorun yok bence. Demokrasiyi, teşekkürü ve takdiri tek taraflı uygulamak yanlış” diye konuştu.

AKP İstanbul Milletvekili Tuba Durgut ise, Türkmen’e yapılan eleştiriye tepki gösterdi.

Durgut şunları söyledi:

“Nasıl hitap edecekti Belediye Başkanımız? Yapmayın lütfen. Bakın demokrasilerde siyaset elbette rekabet temelinde yapılır ancak harcı da nezakettir. Sn. Başkanımız Hilmi Türkmen’in karakterinin bir parçası olarak nezaket kendisiyle birlikte partimize de her zaman kazandırmıştır.”

İMAMOĞLU TARTIŞMALARA YANIT VERDİ

Bu tartışmaların ardından İmamoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Üsküdar Belediye Başkanı’yla hizmet odaklı bir buluşmayla uzlaşarak, konuşarak onun önerisiyle ‘Bu çok önemli bir konudur’ diyerek bir tavsiyede bulunmuş, Büyükşehir Belediye Başkanı da buna bırakın kulağını tıkamayı birebir sahiplenmiş ve beraber açmışız. Ne yapmış belediye başkanı bize teşekkür etmiş. Vay sen niye teşekkür edersin…

Aslında şunu demek istiyorum; atılan adım akılcı bir adım. Yani sorunu benimle paylaşan, anlamlı bir tavır gösteren erdemli bir belediye başkanı duruşu. Açılışına gelip hem geçmişte başlatanlara hem de bugün bitirenlere teşekkür etmek ikinci erdemli adım. Üçüncü erdemli adım ise o açılışa gelip Ekrem İmamoğlu’nu belki öncelikli dinlemeye gelen yüzlerce Üsküdarlıya (belki de birçoğu benim partimin mensubu olabilir) onlara konuşmak üçüncü erdemli davranış.

Bunu göremeyecek kadar körleşmiş o bir avuç insan bu tür insanlara perde arkasından Allah bilir neler yapıyor, neler söylüyorlar.

Üzülüyorum. Bakın siyasi ayrımcılıktan, partizanlıktan bu şehirler ve bu ülkeler çok çile çekti, çok sıkıntı çekti. Hala çekiyor. Ekonomi kötüyse, bu ülkede sorun büyümüşse, liyakatsizlik almış başını gitmişse, tamamen o partizanlık duygusu üzerinden oluşan güzergah bunu bize getirmiştir. Bundan geri dönüşün de tek yolu, partizanlıktan sıyrılmak.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram